İnternet sitemizde bulundurduğumuz 70 binden fazla sayıdaki kullanıcı yorumları sayesinde sitemiz bu alanda lider konumundadır. Her bir model için yapılmış olan çok sayıdaki yorumlar sayesinde aracınız ve sürüş tarzınızla tam olarak uyumlu olabilecek lastikleri seçebilmeniz artık çok daha kolay. Ayrıca buradaki sıralamada hangi modellerin tarafımızca tavsiye edildiğini belirtecektir.

Popüler bir lastik ebadı olan 175/65 R14'ün genellikle monte edildiği araçlar: Citroen Xsara, Fiat Palio, Ford Escort, Fiesta, Honda Civic, Mazda 323, Opel Astra, Corsa, Peugeot 206, Partner, Renault Megane, Thalia, R 21, VW Golf, Polo.

OPONEO kullanıcılarına göre en iyi 175/65 R14 yaz lastikleri
LASTİK MODELİ NOT  
1. Goodyear Efficientgrip Compact 4,5 Ürün Sayfası
2. Uniroyal RainExpert 4,4 Ürün Sayfası
3. Continental ContiPremiumContact 5 4,3 Ürün Sayfası
4. BFGoodrich G-Grip 4,1 Ürün Sayfası
5. Kleber DYNAXER HP3 4 Ürün Sayfası
*Veriler 2013 Aralık ayına kadardır.

En iyi derecesi 5 olan, 1-5 ölçeği geçerlidir.

Goodyear Efficientgrip Compact (Puan ortalaması 4,5)


Goodyear Efficientgrip Compact.

Goodyear Efficientgrip Compact en yüksek kaliteyi ve performansı arzu eden sürücüler için geliştirilmiş bir premium sınıf yaz lastiğidir. Model şehir içinde kullanılan daha küçük ve orta boyutlu binek araçlara hitaben tasarlanmıştır.

Kullanıcıların bu lastikte dikkat ettikleri noktalar mükemmel yol tutuşu, kısa fren mesafesi ve lastiğin harika konforlu sürüş sunmasıdır. Lastiğin yavaş aşınması  ve her türlü iklim koşulunda çok iyi çalışması da sürücülerin övdüğü diğer özellikler arasında yer alıyor.

„Arabanın yakıt tüketiminde azalma meydana geldi, kuru ve ıslak zemin üzerinde sürüş gerçekten mükemmel”, „bu lastikler şu ana kadar kullandıklarımdan farkedilir derecede daha sessizler, fren mesafesi de tatmin edici düzeyde kısaldı” – bunlar, bu lastik hakkında yapılmış olan yorumlardan yalnızca iki tanesidir.

Lastiğin modern asimetrik sırt deseni yapısı sayesinde su, lastiğin ön kısmından kanallar vasıtasıyla dağıtılır ve bu sayede ıslak zeminlerde fren mesafesinin kısa olması sağlanır. Sertleştirilmiş sırt desen yapısı sayesinde lastiğin dönme direnci azaltılmıştır ve bu sayede Goodyear Efficientgrip Compact çevreye daha az zarar verir.
 
Goodyear dünyanın en büyük lastik üreticilerinden biridir ve Dębica, Dunlop, Fuldavei Sava gibi markaları bünyesinde barındırmaktadır.

Uniroyal RainExpert (Puan ortalaması 4,4)


Uniroyal RainExpert.

Uniroyal RainExpert ıslak zeminlerde ve ekstrem hava koşullarında kullanılmak üzere dizayn edildi. Lastik birçok popüler binek araçla uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır.

Kullanıcıların çoğunluğu yorumlarında lastiğin sessiz çalıştığı ve mükemmel bir çekiş sağladığı noktalarına değindiler. Özellikle lastiğin zorlu koşullarda sağladığı konfor ve gösterdiği yüksek performanstan övgü ile bahsettiler.

„Lastik oldukça yumuşak ve mükemmel bir şekilde su aktarımı yapıyor”, „araç kuru ve ıslak zeminde yüzeye adeta yapışıyor – yüksek sürat halinde iken bile virajlarda hiçbir kayma veya aquaplaining durumu yaşatmıyor”.

Uniroyal RainExpert oldukça uzun ömürlüdür – lastik yavaş ve düzenli bir şekilde aşınmakta, bu sayede sürüş özelliklerini uzun süre korumaktadır.

Modern, yönelimli sırt deseni su aktarımını başarılı bir şekilde gerçekleştirir ve maksimum güvenlik sağlar. Model aynı zamanda bir aşınma işareti de içerir, bu sayede lastiğin durumu hakkında tam bilgi elde edilinir.

Uniroyal RainExpert sezonluk lastik testi organizatörleri tarafından da farkedilmiştir (ör.  2012 yılında „Auto Motor und Sport” tarafından tavsiye edilmiştir). Bunun dışında 2011 yılında lastik prestijli ADAC testlerinde 2. sırayı kapmıştır. Lastiğin yazın sıkça karşıaşılan  ıslak zeminlerde gösterdiği performansın bu testlerde önemi büyüktür. Bu yüzden bu lastik „Oponeo tavsiyesi” şeklinde özellikle işaretlenmiştir. 

Uniroyal ıslak zeminler için üretilen lastikler alanında dünya lideridir. Markanın ait olduğu şirket Continental'dir.

Continental ContiPremiumContact 5 (Puan ortalaması 4,3)


Continental ContiPremiumContact 5.

Continental ContiPremiumContact 5 binek araçlar için tasarlanmış olan premium sınıf bir lastiktir.
Islak zeminde gösterdiği kısa fren mesafesi ve çok iyi şekilde gerçekleştirdiği su aktarımı performansı lastiğin en önemli özellikleri arasındadır. „Bu zamana kadar kullanmış olduğum en iyi lastik, muazzam derecede iyiler. Sessiz ve her koşulda konforlu” – bu yorum lastikten memnun kalan sürücülerden biri tarafından yapılmıştır. Lastiği kullanmış olanlar Continental ContiPremiumContact 5'in aynı zamanda  düşük gürültü seviyesi ve iyi yol tutuşu özelliklerinden de övgüyle bahsetmektedirler. Yine yorumlar arasında lastiğin düşük fren mesafesine sahip olduğu bilgilerine rastlamak da mümkündür.

Continental dönme direncini düşürmek, fren mesafesini kısaltmak ve yol güvenliğini artırmak için bu lastikte bir takım iyileştirmelere gitmiştir. İç ve dış kısımdan oluşan asimetrik sırt deseni her türlü zeminde maksimum performans ve konfor özellikleri sağlamaktadır. Continental ContiPremiumContact 5 konforlu ve her türlü iklim koşulunda çok iyi yol tutuşu özelliklerine önem veren sürücüler için ideal bir çözümdür.

Lastik bir çok prestijli testte kendini ispatlamıştır. 2013 ve 2012 yıllarında „Auto Zeitung”, „Auto Motor und Sport”, „Auto Bild” ve ADAC'ın da aralarında bulunduğu birçok testte üst sıralarda yer almıştır (son değerlendirmelerde 2. sıradadır). 

Continental lastikleri Daimler, BMW, GM, Ford, Audi, Porsche gibi araçlarda orijinal ekipman olarak kullanılmaktadır. 

Bir alman firması olan Continental'in kökleri XIX yy'a kadar uzanmaktadır. Firmaya ayrıca Semperit, Barum ve Uniroyal markaları da bağlıdır.

BFGoodrich G-Grip (Puan ortalaması 4,1)


BFGoodrich G-Grip.

BFGoodrich G-Grip binek araçlar düşünülerek dizayn edilmiş bir orta sınıf lastiktir.
Kullanıcılar yorumlarında bu lastiğin ıslak zeminde kısa fren mesafesine sahip olduğuna ve aynı zamanda kuru zeminde de mükemmel bir yol tutuşu performansı sunduğuna dikkat çektiler.

Kullanıcı yorumlarına göz atıldığı zaman bu lastik hakkında bir çok olumlu fikirler ile karşılaşılınabilir - „muazzam lastikler, bu zamana kadar edindiğim en iyi lastikler – virajlarda hiçbir şekilde kayma yaşatmıyorlar ve oldukça kısa fren mesafesi sunuyorlar. Su dağıtımı da problemsiz bir şekilde gerçekleşiyor". Sürücülerin bir diğer dikkat ettiği noktalar ise fiyat-kalite oranı ve çok iyi yol konforu özellikleridir.

Lastiğin yapısı kusursuz bir kontrol ve acil durumlarda sürücü reflekslerine anında cevap verebilmeye olanak sunmaktadır.

Yönelimli sırt deseni su aktarımını verimli bir şekilde gerçekleştirmekte, fren mesafesinin kısalmasına yardımcı olmaktadır. Genişletilmiş kanallarıysa lastiğin ıslak zeminlerde de araç kontolününün iyi seviyelerde olmasına katkıda bulunur. Sırt deseninin bu şekildeki dizaynı yol güvenliğini maksimum seviyeye çıkarmakta, ıslak zeminde çok iyi bir yol tutuşu sağlamaktadır. Tüm bunlara ek olarak lastiğe estetik bakımdan da avantaj sağlamaktadır.

BFGoodrich, Michelin'e bağlı bir amerikan markasıdır. BFGoodrich logolu lastiklere 24h Le Mans ve diğer prestijli arazi yarışlarında rastlamak mümkündür.

Kleber DYNAXER HP3 (Puan ortalaması 4)


Kleber DYNAXER HP3.

Kleber DYNAXER HP3 konfor ve güvenliğe önem veren sürücüler için dizayn edilmiş çok yönlü bir lastiktir. 

Kullanıcı yorumları lastiğin iyi olan su dağıtımından ve ekstrem yol koşullarında dahi mükemmel olan yol tutuş özelliklerinden bahsetmektedir. Lastik aynı zamanda dayanıklı ve uzun ömürlü diye nitelendirilmektedir.

„Bu derecedeki uygun fiyata, her türlü zeminde harika iş görebilen çok kaliteli lastik alabilmek artık mümkün”, „lastik kaygan yollarda bile çok iyi yol tutuyor, viraj alımları harika ve fazla gürültüye neden olmuyor”. Bu ve buna benzer kullanıcı yorumları ile internet portalımızda karşılaşmak mümkündür.

Lastik şehir tipi, kompakt ve orta seviyede motor güçüne sahip olan minivan araçlar için dizayn edilmiştir. Kleber DYNAXER HP3'ün mükemmel şekilde dengelenmiş sırt deseni sayesinde ıslak zeminde iyi bir çekiş gücü ve kısa fren mesafesi elde edilinmiştir.

Barındırmış olduğu çok sayıdaki simetrik sırt deseni kenarları ile kuru zeminde maksimum yol tutuşu ve yol güvenliği sağlanmaktadır.

Kleber, Michelin'e ait olan bir fransız markasıdır. Firmanın ürün yelpazesinde binek ve ticari araçlar için lastikler bulunmaktadır.