İnternet sitemizde yapılmış olan binlerce yorum sayesinde lastik parametrelerini birbirleriyle karşılaştırabilmekte, sürüş tarzınıza ve araç tipinize göre en uygun olan model seçimini kolayca yapabilmektesiniz. Veritabanımız bu alanda avrupanın ve dünyanın en büyüğü olma özelliğini taşımaktadır. 70 bini aşkın lastik yorumu seçim yapmanızı problemsiz bir hale getirmektedir. Tarafımızca en dikkate değer modeli de ayrıca “Oponeo tavsiyesi” şeklinde işaretlemiş bulunmaktayız. 

225/55R16 ebatlarıyla sıkça karşılaşabileceğimiz araçlardan bazıları: Audi A4, A6, TT, BMW Seria 5, Cadillac Catera, Lexus GS, Mercedes Klasa E, SL, Opel Omega, Peugeot 605, 607, Renault Avantime, Volvo S80, V70.

OPONEO kullanıcılarına göre en iyi 225/55 R16 yaz lastikleri
Lastik Modeli Not  
1. Toyo Proxes C1S 4,7 Ürün Sayfası
2. Nokian ZG2 4,3 Ürün Sayfası
3. Bridgestone Potenza Adrenalin RE002 4,3 Ürün Sayfası
4. Michelin PRIMACY 3 4,1 Ürün Sayfası
5. Dunlop SP Sport MAXX 3,6 Ürün Sayfası

*Veriler 2013 Aralık ayına kadardır.

En iyi derecesi 5 olan, 1-5 ölçeği geçerlidir.

Toyo Proxes C1S (Puan ortalaması 4,7)


Toyo Proxes C1S.

Toyo Proxes C1S binek araçlar için tasarlanmış olan bir premium sınıf lastiğidir.

Sürücülerin yorumlarında altını çizdikleri nokta lastiğin kuru ve ıslak zeminlerde gösterdiği yüksek performans olmuştur. „Araba her tarz yolda adeta zemine yapışıyor.”, „bu lastiklerle zaten kendimi emniyette hissediyorum, diğer lastiklere fazladan para harcamak anlamsız”, „çok iyi bir kalite – fiyat ilişkisi”, „sessiz, rahat, kuru ve ıslak yollara çok iyi tutunuyorlar” – gibi yorumlar lastiklerden memnun kalmış olan sürücülerden bazılarına aittir.

Lastik uzun ömürlü olmasıyla bilinmektedir. Asimetrik sırt deseni sürüş sırasında stabilite ve yüksek hızlarda çok dengeli bir kontrol sağlamaktadır. Özel dizaynlı olukları lastiğin gürültü seviyesini indirgemekte, bu sayede yolculuklar daha konforlu bir hale gelmektedir.

Toyo 50 yıllık bir geleneğe sahip olan bir japon markasıdır.

Nokian ZG2 (Puan ortalaması 4,3)


Nokian ZG2.

Nokian ZG2 zorlu, değişken iklim koşullarına göre dizayn edilmiş güvenli ve sessiz bir premium sınıf lastiğidir.

Lastiği kullanmış olanların özellikle dikkat ettikleri noktalar lastiğin iyi olan yol tutuşu ve her türlü şartta gösterdiği kısa fren mesafesidir. "Lastik sessiz ve su aktarımını iyi yapıyor”, „özellikle düşük gürültü seviyesi takdiri hakediyor, lastik tamamen sessiz” - bu gibi yorumlarla internet portalımızda Nokian ZG2 başlığı altında karşılaşabilirsiniz.

Nokian ZG2 ekstrem hızlara ulaşabilen sportif otomobiller düşünülerek üretilmiştir. Günlük kullanım için oldukça gerekli olan başarılı özelliklerini değişken iklim koşullarında ve ekstrem sıcaklıklarda koruyabilmesi için üzerinde özel geliştirmeler kullanılmıştır. Ek olarak dönme direncinin düşük oluşu sayesinde lastik yakıt tasarrufuna katkıda bulunmaktadır.

Asimetrik sırt deseni ıslak zeminlerde yol tutuşunu geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Lastiğin tasarımında aşınmasının dengeli bir şekilde olmasına dikkat edilmiştir, bu sayede lastik mümkün olduğunca uzun süre dayanabilmektedir.

Lastik aldığı çok sayıdaki pozitif yorum ve çoğu alanda gösterdiği yüksek performanslar neticesinde tarafımızca “Oponeo tavsiyesi” olarak işaretlenmiştir.

Nokian avrupanın değişken iklim koşulları için lastik üretimi alanında uzmanlaşmış olan finlandiyalı bir lastik üreticisidir.

Bridgestone Potenza Adrenalin RE002 (Puan ortalaması 4,3)


Bridgestone Potenza Adrenalin RE002.

Bridgestone Potenza Adrenalin RE002 en modern teknolojilerin uygulanması sayesinde sportif karakterli araçlar için mükemmel parametreler sunan bir premium sınıf lastiğidir. 

Sürücüler yaptıkları yorumlarda lastiğin dinamik sürüşler sırasında sağladığı güvenlik ve düşük gürültü seviyesi özelliklerine dikkatleri çekmiştirler. Yapılan yorumlara göz atacak olursak: „bu lastiklerle yolculuklar çok daha güzel”, „yağmurlu havalarda sürüşler – süper, yol tutuşu iyi, yoğun yağışlarda stabilite ör. otobanda – olağanüstü”, „süper görünüş ve virajlarda yol tutuş performansı”.
İç ve dış kısımdan oluşan asimetrik sırt deseni sayesinde lastik çok daha yüksek performans seviyelerine ulaşabilmektedir.

Bridgestone lastik piyasasında dünya liderlerinden biridir. Şirketin sahibi olduğu diğer markalar.: Firestone, Dayton, Seiberling, Road King'dir.

Michelin PRIMACY 3 (Puan ortalaması 4,1)

Michelin PRIMACY 3.

Michelin PRIMACY 3 çok yüksek performanslara ulaşabilen, binek araçlara hitaben tasarlanmış olan bir premium sınıf lastiğidir.

„Olağanüstü lastikler, yola adeta yapışıyorlar”, „beklediğim gibi mükemmel performans gösteriyorlar, bu lastiklerdeki hiç bir şey beni hayal kırıklığına uğratmadı” – bu ve bunun gibi diğer yorumları da internet portalımızın Michelin PRIMACY 3 başlığı altında bulabilirsiniz.

İki kışımdan oluşan asimetrik sırt deseni virajların dinamik bir şekilde alınmasına olanak sağlarken, su aktarımını da uygun bir şekilde yerine getirmektedir. Michelin tarafından patenti alınmış olan yapısı sayesinde lastik ani frenlemelerde bile harika bir yol tutuşu sunmaktadır.

Michelin PRIMACY 3'ün orijinal ekipman olarak monte edildiği arabalardan bazıları: Audi A4, A5, A6, BMW M3, Ford Fusion, Galaxy, Jeep Cherokee, Kia Cee'd, Mercedes Class B, Volvo V40.

2012 yılında lastik „Auto Bild” dergisinin 225/45 R17 ebatları lastik testine katılmıştır. Model bu testten “çok iyi” oyunu alarak ayrılmıştır. Lastik yine aynı yıl düzenlenmiş olan “TÜV SÜD” derneği testlerinde de mükemmel performans göstermiştir. 

Michelin kökleri 1889 yılına kadar uzanan, lastik branşının lider markalarından biridir.

Dunlop SP Sport MAXX (Puan ortalaması 3,6 )


Dunlop SP Sport MAXX.

Dunlop SP Sport MAXX sportif, yüksek motor güçlü lüks binek araçlara hitap eden bir lastiktir.

Sürücüler lastiğin ıslak zemindeki performansından ve düşük gürültü seviyesinden övgüyle bahsetmektedirler. „Virajlarda ve frenleme anında iyi yol tutuyorlar”, „araba her türlü şartta çok daha emin bir kontrol sağlıyor, ıslak ve kuru yollarda gerçekten de mükemmel bir yol tutuşu”, „bu lastiklerle aracın viraj alımları muazzam”, „dayanıklı, sessiz, konforlu ve çekiş gücü çok iyi. Düz yollarda olduğu kadar virajlarda da çok iyi. Islak zeminde de çok iyi çalışıyorlar” – bunlar diğer sürücülerin bu model hakkında yaptıkları yorumlardan sadece birkaçı.

Dunlop SP Sport MAXX her türlü atmosfer koşullarında yolculukları daha memnun ve güvenli kılan bir lastiktir. Asimetrik sırt deseni yol tutuşunu, su aktarımını ve ıslak zeminde fren mesafesinin kısa olmasını sağlamaktadır.

2013 yılında lastik ADAC testinde 3. sırayı elde etme başarısını göstermiştir (aldığı not “iyi”). 

Dunlop sportif, binek, yüksek performanslı, kamyonet ve SUV tipi araçlar için lastik üretiminde lider markalardan biridir. Günümüzde markanın ait olduğu şirket Goodyear'dır.