Sürücüler portalımıza 70 bini geçkin sayıda lastik yorumu bırakmışlardır. Bu yorumları temel alarak 235/45 R17 ebatlarındaki yaz lastikleri için bir TOP 5 oluşturduk. Bu sıralama sayesinde hangi lastk modelinin gerçekten de ilgiyi hak ettiğini öğrenebileceksiniz. En iyi modeli (bize göre) “Oponeo tavsiyesi” olarak işaretlemiş bulunmaktayız. 

235/45 R17 ebatlarını barındıran araçlardan bazıları Mercedes Class E ve VW Passat'tır.

OPONEO kullanıcılarına göre en iyi 235/45 R17 yaz lastikleri

Lastik Modeli Not  
1. Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 4,4 Ürün Sayfası
2. Nokian Line 4,4 Ürün Sayfası
3. Bridgestone Potenza Adrenalin RE002 4,3 Ürün Sayfası
4. Continental ContiSportContact 5 4,0 Ürün Sayfası
5. Barum Bravuris 2 3,9 Ürün Sayfası

*Veriler 2013 Aralık ayına kadardır.

En iyi derecesi 5 olan, 1-5 ölçeği geçerlidir.

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 (Puan ortalaması 4,4)


Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2.

Bu lastik modeli yüksek motor güçlü spor tipi araçlar için tasarlanmıştır. “Çok iyi” notunu bu lastik için kullanan kişiler 46%'lık bir kesimdir. 53% kadarı da lastiğin performansı için mümkün olan en yüksek oyu vermiştir. Lastiği kullanıcıların 93%'ü tavsiye etmektedir. 

„Lastik asfalta muazzam bir şekilde yapışıyor”, „frenleme süper”- bunlar lastik hakkında yapılmış olan yorumlardan en popüler olanları. Lastik kuru zeminde harika: „Kuru zemin performansı çok iyi ve hassas”, ancak lastik ıslak zeminlerde de çok iyi iş görmekte: „lastik yoğun yağmur altında bile çok iyi, stabil, virajlarda mükemmel yol tutuşu ve fren performansı sağlıyor”. Sürücü yorumlarının hepsinden çıkan ortak sonuç lastiğin yazın ortaya çıkabilecek her türlü zeminde ve yüksek sürat halinde çok yönlü bir performans gösterdiğidir.

Lastiğin mükemmel performansı barındırdığı asimetrik sırt deseni sayesinde elde edilinmektedir. 
Bu lastik modelinin orijinal ekipman olarak monte edildiği araçlardan bazıları: Ford Focus ST, Porsche 911, Boxster, Mercedes-Benz coupe CLS, class B, class S, CLA, BMW serie 1, Audi Q3, Renault Clio RS. 

Lastiğin aldığı yüksek puan (5,4) ve yeni model araçlarda bir çok kere orijinal ekipman olarak seçilmesinden dolayı bu lastiği “Oponeo tavsiyesi” olarak işaretlemeyi uygun gördük. 

2013 yılında lastik ADAC derneği testine katılmıştır (2. sırayı ve “iyi” notunu almıştır). Bir yıl öncesinde model „Auto Bild” dergisinin testine tabi tutulmuş (özellikle tavsiye edilen ünvanını almıştır), 2011 yılındaki „Auto Zeitung” dergisinin testinde de aynı notu almıştır. 

Goodyear premium sınıf için lastik üretimi yapan bir amerikan firmasıdır.

Nokian Line (Puan ortalaması 4,4)


Nokian Line.

Nokian Line kompakt, orta ve üst sınıf araçlar için tasarlanmış olan bir lastiktir. Bu zamana kadar lastik hakkında 187 sürücü yorum yapmıştır. Kullanıcıların yarısından fazlası modelin performansına “çok iyi” oyunu kullanmış, devamındaki 37%'lik bir kısım da ona mümkün olan en yüksek oyu vermiştir. Sürücülerin 95%'lik bir kısmı da bu lastiği tanıdıklarına tavsiye etmektedir. 

Yorumlara baktığımız taktirde bu model hakkında bir çok pozitif fikir ile karşılaşabilmekteyiz: „Şimdiye kadar kullandığım en iyi lastikler”, „lastikler muazzam”, „lastiğin sadece görünüşü yeter”, „hareketlenme, frenleme ve viraj performanslarına diyecek negatif bir söz yok. Kuru ve ıslak zeminde çok iyi”, „bu lastiklerle yapılan sürüşler çok memnuniyet verici ve daha emin”, „otobanda yapılan yüksek süratlerde lastik harika çalışmakta”. 

Lastiğin mükemmel performansı barındırdığı modern, asimetrik sırt deseni tarafından sağlanmaktadır. 

2013 yılında lastik 4 adet teste katılmıştır, bütün testlerden ya “iyi” (ADAC), “tavsiye edilen” ya da “özellikle tavsiye edilen” notlarını almıştır. Model ayrıca 205/55 R16 V ebatları için düzenlenmiş olan „Auto Motor und Sport” testinde ikinciliği elde etmeyi başarmıştır.
 
Nokian en üst düzeyde lastik üretimi yapan bir finlandiya markasıdır.

Bridgestone Potenza Adrenalin RE002 (Puan ortalaması 4,3)


Bridgestone Potenza Adrenalin RE002.

Lastik sportif karakterdeki araçlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Lastiği kullanan sürücülerin 48%'i model için “çok iyi” oyunu kullanmışlardır. Yine 95%'lik bir kısım bu lastiği herkese tavsiye etmektedir. 

Bu lastiği deneyimleyenler modeli dinamik sürüş tarzına sahip olan sürücüler için önermektedirler. „Bu lastikler ile birlikte araç çok daha emin yol alıyor. Fren mesafesi ekstrem manevra durumlarında bile oldukça kısaldı. Araba sert virajları çok emin bir şekilde almaya başladı.” - şeklindeki sözler lastik hakkında yapılan en popüler yorumlardan birine aittir.

Lastiğin yumuşak zeminlerde de iyi iş görüyor oluşu kullanıcılara hoş bir sürpriz olmuştur. Model yazın karşılaşılması muhtemel her türlü zemin koşulunda harika bir yol tutuşu performansına ulaşmaktadır. 

Lastik sportif parametrelerini gelişmiş yapıdaki asimetrik sırt deseninden almaktadır. 

Bridgestone en yüksek seviyede lastik üretimi yapan bir japon firmasıdır.

Continental ContiSportContact 5 (Puan ortalaması 4,0)


Continental ContiSportContact 5.
Lastik üst düzey binek (sportif) ve SUV tipi araçlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu modeli kullanmış olan sürücülerin 92%'si onu diğer sürücülere tavsiye etmektedir.

„Bu lastikler gerçekten güveninizi boşa çıkarmıyor. Hiç bir zayıf yönü yok, harika bir yol verimi sağlıyorlar. Yağmurlu havalarda sürüşler bu lastikler için hiç bir problem teşkil etmiyor. Kuru zeminde de çok iyiler. Sessiz ve konforlu lastikler.” - şeklindeki bu yorum, model için yapılmış olan diğer tüm yorumların bir özeti niteliğini taşımaktadır. Lastiğin jant koruyucusu da büyük bir avantajıdır. Lastik dinamik sürüşü seven kişileri de memnun etmektedir, çünkü model yavaş bir aşınma göstermektedir. Sürücülerin çoğu lastiğin düşük bir gürültü seviyesi olduğuna da dikkat çekmektedir.

Bu en modern dizayna sahip olan asimetrik sırt deseni lastiğin sportif parametrelerini desteklemektedir.

Continental lastiklerinin orijinal ekipman olarak kullanıldığı araba markalarından bazıları: BMW, Ford, Audi ve Porsche'dir. 

2013 yılında Continental ContiSportContact 5 „Auto Bild Sports Cars” dergisi ve ADAC derneği tarafından uygulanan testlerin kazananı olmuştur.

Continental en üst düzeyde lastik üretimi ile ünlü olan bir alman lastik firmasıdır.

Barum Bravuris 2 (Puan ortalaması 3,9)


Barum Bravuris 2.

Barum Bravuris 2 özellikle orta ve üst düzey araçlar için üretilmiş olan bir lastiktir. Lastik bugüne kadar 489 sürücüden yorum almıştır. Bunların 56%'sı lastiğe “çok iyi” oyunu kullanmıştır. 93%'lük bir kısım ise bu modeli diğerlerine de tavsiye etmektedir. 

Yorumlardan çıkarılan sonuçlara göre lastik her türlü yaz zemininde yüksek ve hassas kontrol sağlamakta, yol tutuşu daima çok iyi seviyelerde olmaktadır. Lastiğin önemli özellikleri arasında yeterli fren mesafesi, yüksek yol konforu, uygun stabilite ve sürücü manevralarına hemen reaksiyon verebilmesi bulunmaktadır. Bu ürünün en önemli avantajı ise mükemmel bir fiyat – kalite oranına sahip oluşudur, sürücülerin en çok dikkatlerini çektikleri konu tam da bu olmuştur. 

Lastiğin mükemmel parametreleri bulundurduğu asimetrik sırt deseni sayesinde elde edilinmiştir.

Barum ekonomik sınıf lastik üretimi yapan bir Çek Cumhuriyeti markasıdır. Firma alman Continental'e aittir.