100 yılı aşkın geleneğe sahip Alman örgütü, en güvenilirlerinden biri olarak kabul edilir ve araştırmasının sonuçları, genellikle bireysel modellerin piyasadaki konumunu tanımlar. Bu yıl 205/55 R16 lastikleri otomobil kulübünün mikroskobu altına alındı.

Kendinizi test sonuçlarına alıştırın ve hangi modellerin en avantajlı olduğunu kontrol edin..


                            Kış ADAC lastik testleri değerli bir bilgi kaynağı olabilir

205/55 R16 - hangi arabalar için uygundur?

205/55 R16, şehir otomobillerinde ve kompakt otomobillerde çok popüler ve isteyerek kullanılan bir ölçüdür. Aşağıdaki gibi modellerde bulabiliriz:
 

ŠKODA Octavia Ford Mondeo  Hyundai i30 Volkswagen Golf
Toyota Avensis BMW 3  Renault Megane Citroën C4
Ford C-Max SEAT Leon  Mercedes klasa C Audi A3

Pek çok sürücü, özellikle de daha az tecrübesi olanların, arabalarının lastiğinin boyutunu belirleyen bir problemi olabilir. Bu konudaki bilgiler üç yerde bulunabilir:

           • sürücünün kapısında
           • yakıt doldurma kapağında
           • aracın talimatında
 

Bu boyutun arabanıza uyup uymadığından emin değil misiniz? Uygun konfigürasyonumuzu kullanmanızı tavsiye ederiz.
 

ADAC 2018'e göre en iyi kış lastikleri - 205/55 R16 ebadında test

Bu yıl ADAC 16 model aldı, bunların yarısı premium lastikler. Liste aynı zamanda orta raftan dört temsilci ve ekonomik sektörden aynı sayıda modeli içeriyordu. Alman kuruluşunun son tavsiyesini sadece bir lastik almadı ve şu anda verilen en iyi üç model “iyi” olarak ödüllendirildi.
 

Sıralama Model Değer
1. Continental WinterContact TS860 2.2 iyi
2. Goodyear Ultra Grip 9 2.2 iyi
3. Dunlop Winter Sport 5 2.3 iyi
4. Kleber Krisalp HP3 2.6 memnuniyet verici
5. Michelin Alpin 5 2.7 memnuniyet verici
6. Nexen Winguard SnowG WH`2 2.7 memnuniyet verici
7. Fulda Kristall Control HP 2 2.8 memnuniyet verici
8. Vredestein Snowtrac 5 2.8 memnuniyet verici
9. Bridgestone Blizzak LM 001 EVO 2.9 memnuniyet verici
10. Nokian WR D4 3.0 memnuniyet verici
11. Yokohama BluEarth Winter V905 3.1 memnuniyet verici
12. Kumho WinterCraft WP51 3.3 memnuniyet verici
13. Giti Winter W1 3.5 memnuniyet verici
14. Pirelli Cinturato Winter 3.5 memnuniyet verici
15. Semperit Speed-Grip 3 3.6 yeterli
16. Laufenn IFIT LW 31 5.5 yeterli değil

Premium sınıf liderliği hakim
 

ADAC'ın yıllık testleri çoğu kez şoförleri şaşırtmayı başardı. Düşük sınıflı modeller, premium sektörün temsilcileriyle sık sık yarıştı ve sıklıkla podyumda yer aldı. Bu yılki 205/55 R16 ebatlı test pek çok sürpriz getirmedi. Sıralamadaki en yüksek yerler tanınan markaların ürünleri tarafından alındı.
 

Continental Winter Contact TS860 - note 2.2 (good)

Alman üreticinin kış şampiyonu, bu yılki ADAC sınavının en büyük kazananıdır. Her iki test boyutunda da lider konumdaydı - 205/55 R16 ve 175/65 R14. Bu durum kesinlikle nadirdir ve Continental'in bir lastik yaratmak için ne kadar çaba harcadığını açıkça göstermektedir.
 

WinterContact TS860, öncüllerinin çözümlerine yoğunlaşıyor, bunları her öğede geliştiriyor  Bir önceki nesle göre % 5 daha kısa fren mesafesi ve % 4'e kadar daha verimli buz tutma sağlar. Bunun nedeni, silika içeriği arttırılmış orijinal "Cool Chili" ve tüm yüzeydeki 3D oluklara sahip karakteristik "Snow Curve" sırtından kaynaklanmaktadır.
 

ContinentalWinter Contact TS860 lastiğine bakınız.
 

205/55 R16 testleri sırasında, lastik test edilen 7 yönün 3'ünde (ıslak yüzey, konfor / gürültü, yakıt verimliliği) en yüksek yeri elde etti ve karla kaplı yüzey test sonucu nedeniyle podyumdaydı.
 

Goodyear Ultra Grip 9 - not 2.2 (iyi)

İkinci sırada kesinlikle tesadüf değil. Ultra Grip serisi, piyasadaki varlığının başlangıcından itibaren iyi incelemeler toplamaktadır. 8. nesilden önceki model hala müşterilerimiz tarafından en çok seçilen ve en yüksek puan alanlardan biridir.
 

Goodyear Ultra Grip 9, en zor kış koşullarına dayanacak şekilde tasarlanmış bir lastiktir. Modern tasarımı, bu zorlu sezonda karşılaşılan her türlü yüzeyle mükemmel bir uyum sağlar. Değişken geometriye sahip çok sayıda kenar, derin kanal ve blok, yeterli yapışmayı garanti eder ve reçine ve bitkisel yağlara dayalı bir kauçuk karışımı, yolda güvende hissetmenizi ve kontrol edilmeyen fişlerden kaçınmanızı sağlar.
 

Goodyear Ultra Grip 9 lastiklerini görün:
 

Okuyucular, 205/55 R16 büyüklüğündeki bu yılki ADAC testlerinin, test edilen kategorilerden herhangi birinde Amerikan imalatçısı tarafından kazanılmamasına rağmen, tüm sektörlerden elde edilen sonuçların çok yüksek bir oranının ikinci sırada yer almasına izin vermesiyle ilgilenebilir. sıralama.
 

Dunlop Kış Sporları 5 - not 2.3 (iyi)
 

Dunlop Winter Sport 5 lastiği, podyumdaki diğer lastiklerden performans açısından farklıdır. İngiliz üreticinin modeli dinamik bir sürüş için daha fazla ayarlanıyor. Ancak bu, sadece kış parametrelerinin sıkıntılı olduğu anlamına gelmez. Lastik, neredeyse tüm yol koşullarında Alman kuruluşu tarafından onaylandı. En yüksek karla kaplı yüzeyde en yüksek performansı elde etti (1.9).

Sportif sürüş ve güvenlik arasındaki mükemmel denge, iki yönlü oluklar ve son derece yoğun bir çapraz lamel sistemi ile modern sırt tasarımı sayesinde. Kavisli kesimler, lastiğin çekişini ve manevra kabiliyetini önemli ölçüde artıran yolu hızla yakalar.
 

Dunlop Winter Sport 5 lastiklerini görün:
 

Dunlop Winter Sport 5, Dunlop testlerinde sıklıkla takdir edilen Winter Sport 4D'nin devamı niteliğindedir. Mükemmel öncül ile ilgili olarak, en önemlileri: kar ve buz kaplı yüzeyde çekiş, daha yüksek hızda kontrol bakımı ve yakıt verimliliği.

 

ADAC tarafından verilen notlar nasıl

ADAC yıllık testlerinde bir sonuç toplama sistemi kullanır. Her kategoride, lastik 1-5 puan alır, ardından tüm kalemler özetlenir ve tutarlı bir sözel ve sayısal değerlendirme şeklinde sunulur. Mümkün olan en yüksek puan 1'dir. Modeller şu şekilde test edilir:
 

• Yakıt verimliliği;
• Aşınma direnci;
• Yüzeylerde performans: kuru, ıslak, buzlu ve karla kaplı;
• Seyahat konforu.
 


                                                      Kış sürüş koşulları
 

Kategorilerin her birinde en iyi lastikler:

Kuru Yüzey Michelin Alpin 5 (2,0)
Bridgestone Blizak LM001 EVO (2,1)
Laufenn IFIT LW31 (2,2)
Islak Yüzey  Continental WinterContact TS860 (2,1)
Goodyear Ultra Grip 9 (2,1)
Pirelli Cinturato Winter (2,2)
Karla kaplı Yüzey Nokian WR D4 (1,8)
Giti Winter W1 (1,8)
Continental WinterContact TS860 (1,9)
Buzla Kaplı Yüzey Kleber Krisalp HP3 (2,3)
Fulda Kristall Control HP (2,3)
Bridgestone Blizak LM001 EVO (2,3)
Ses/Konfor Continental WinterContact TS860 (3,0)
Nokian WR D4 (3,1)
Kumho WinterCraft WP51 (3,1)
Yakıt Verimliliği Continental WinterContact TS860 (1,7)
Nokian WR D4 (1,7)
Laufenn IFIT LW31 (1,7)
Ömür Michelin Alpin 5 (1,0)
 

* Skor ne kadar düşükse, o kadar iyi
 


                 Lastikleri tercih ettiğiniz sürüş tarzına uydurmaya değer

Yeni lastik almadan önce lütfen okuyunuz

Kış lastikleri seçimi, konfor ve güvenliğimiz için son derece önemlidir. Aracın özelliğinin yanı sıra ihtiyaçlar, sürüş tarzı için doğru modeli seçmek hatırlamakta fayda var. Aşağıdaki gibi öğelere dikkat edilmelidir:
 

Boyut seçimi - en önemli faktörlerden biri. Her zaman araba üreticisi tarafından önerilen boyutta lastik kullanın. Daha küçük veya daha büyük bir boyuta geçmek mümkündür, ancak ılımlı olun ve belirli kurallara uyun. Lastik değiştirmeleri ile ilgili makalemizi okumanızı ve alternatif hesap makinemizi kullanmanızı öneririz.
 

Sırt deseni - farklı tasarımlar farklı performans grupları sunar. Kışın en popüler olanı, daha fazla lamel ve daha yoğun aralıklı bloklarla yönlü ve asimetrik basamaklardır.
 

Otomotiv organizasyonlarının ve dergilerinin testleri - verilen lastiklerin performansı ve performanslarının kalitesi hakkında büyük bir bilgi kaynağıdır. Satın almadan önce, AutoZeitung, ADAC, Autobild, ACE / GTU, AUTO Straßenverkehr: Bu gibi kuruluşlardan uzmanların görüşlerini bilmek önemlidir.
 

Kullanıcı görüşleri - profesyonel testler lastik özellikleri hakkında bilgi sağlar, ancak kullanıcıların gerçek değerlerini öğrenmelerine izin veren geri bildirimleridir. Web sitemizde 100.000'den fazla geri bildirim gönderi bulabilirsiniz