Lastiğin ebadı ile ilgili bilgiler lastiğin yan yüzeylerinde verilmektedir
Aracımıza uygun lastik ebadını öğrenmenin bir kaç yolu vardır.  
En kolay yol, aracımızın lastiklerine yakından bakmaktır. Lastiğin yan yüzeylerinde  205/55R16 91H  yada 195/65R15 91T  gibi  işaret dizisini bulmamız gerekir. Aracımızın alış yeri yetkili oto bayi ise lastik ebadın doğru olduğundan emin olabiliriz. Aksi taktirde aracımızda mevcut olan lastik ebatları ve hız sembolü aracının üreticisi tarafından tasdik edilip edilmediğini kontrol etmekte fayda vardır.
Lastik ebadı – araç üreticilerinin talimatları
Lastik ebadını öğrenmenin diğer yolu lastik ebadı ile ilgili bilgileri araç kullanma talimatında bulmaktır. Genellikle bu tür bilgiler araç teknik özellikleri bölümünde bulunur. Başka bir yolu ise lastiklerin ebatlarını akaryakıt deposunun kapağındaki yazılarından öğrenmektir. Bazı araçlarda bu tür bilgiler sürücü tarafındaki kapı eşiğinde ya da  sürücü tarıfındaki kapının iç kısmında (kilit mekanizmasının yanında) bulunur.
Lastiklerin ebatları – diğer bilgi kaynakları
Aracın üreticisi tarafından aracımıza öngörülen lastik ebadını aşağıdaki yerlerden öğrenebiliriz:
  • Aracımızın  markasının  en yakın yetkili satıcısından,
  • Lastik servisinden,
  • Lastik üreticisinin internet sayfalarından,
  • OPONEO.COM.TR mağazalarının internet sayfalarından yada Müşteri Hizmetlerimizi arayarak  (0212 705 53 15).
Araç üreticisi tarafından aracımıza uygun olarak tasdik edilen (önerilen) ebatlardaki lastikleri kullanmayı unutmayalım. Tasdik edilen lastik ebadı güvenliğimizi ve aracımızın yüksek performansını sağlar.