Birkaç yüzyıl önce keşfinden bu yana Amerika milyonlarca insana vaat edilmiş topraklar olarak görünmüştür. Falken son derece güçlü motorlara sahip araçlar için lastik üretiminde uzmanlaşmış bir firma ve aynı zamanda kurulma amacı yeni dünyayı fethetmek!

Falken lastiklerinin tarihçesi

Falken Sumitomo’nun çocuğu

Falken Sumitomo Rubber Industries’nin yani yüzyıllardır japon geleneğini yansıtan bir devin çocuğudur.Japon firmanın patronları teşvik edebilecekleri kendi markalarının altında bir firma gereksinimi duydular, Amerikan pazarı için son derece zengin bir fırsattı bu. Böylece 1983 yılında Falken’in temelleri atıldı ve FC06C/FK07A nodelleri ile hızla pazarda yerini aldı. Bu lastikler hızı saven agresif sürücüler için özel olarak üretilmişti. Falken böylece bu tür sürücüler arasında kerini inşaa etmeye başladı.

Falken direkt olarak Sumitomo Ruber İndustries’e ait olan Ohtsu Tire & Rubber Company ile bağlantıları vardı. Ohtsu Tire 1944 yılında Osakada kurulmuş ve 1980 yılından bu yana Sumitomo’nun mülkiyeti altındadır. Japon firma’nın Osaka yakınlarında ve Miyakonojo da toplam 2 kauçuk fabrikasında ürünlerini üretmekteydi.

Falken lastiklerinin tarihçesi

Genç ve soğukkanlı olmak

Falken’e dönersek, Japon pazarında kısa süreli iki yıllık bir çıraklık hizmeti verdikten sonra yabancı pazara atılım gerçekleşti.1985 yılında karakteristik F harfini taşıyan lastikler ilk kez ihrac edildi.  Gelecek vaat eden piyasa sonuçlarından sonra Sumitomo’nun patronları 1990 yılında Falken Tire  Corporation olarak Amerikada bir satış ofisi açmaya ikna oldular. Şirketin ABD’deki merkezleri artık Fontana ve Calironiada bulunuyordu, daha sonra iç ayrı merkezde ise şube açıldı New jersey, Tennessee, Teksas .

1993 yılında Falken ilk spor lastiklerini görücüye çıkarttı, bu lastikler mükemmel ve yarış pistinde testlere tabi tutuldu. Üç yıl sonra firmanın ünlü Ziex ZE502 modeli piyasaya çıktı, bu lastikler japon markanın yönetimine göre, “konfor, genç ve soğukkanlı” diye lanse ederken gelecekteki tarzlarını tanımlamışlardır. 

Yarışlar ve kadınlar

Spor Falken’in damgasını vurduğu en önemli sektörlerden biridir. 1999 yılında firmanın lokomotifi olan FK451 i 24-yarışlarında  Nürburgring’de görücüye çıkarttı.  Uzman sürücüler tarafından elde edilen mükemmel değerlendirmeleri ünlü Alman sürücü Roland Ash Nissan Skyline GT-R  ile Falken lastiklerini kullandı. Bugün Falken birden fazla motor sporları yarışlarında başarılara sahiptir. Japon firmanın lastikleri American Le Mans Series (ALMS), Formula Drift Series, D1 Grand Prix ve British Drift Championship gibi yarışlar için üretilen lastiklerdir. Ayrıca Falken drift yarışlarında yıllardır önde gelen markalardan olmuştur. Yarışlarda hızlı arabalar ve kadınlar  dünyada ayrılmaz bir unsur olmuştur. Birkaç yıl için japon firma ürünlerini tanıtırken kullandığı modeller elit bir gurup olmuş ve Falken Models olarak anılmıştır. C.J. Gibson,Mary j. Castillo and Lindley Hanson gibi modeller lastikler için en etkili elçilerden oldular. 2010 yılından bu yana Ohtsu Tires ile birlikte firma Amerikada küçük ve büyük ticari araçlar için lastikleri mülşterilerine sunmaktadır.

Falken lastiklerinin tarihçesi

2002’den bu yana süre gelen markanın karakteristik sloganıda “ istediğiniz gibi zevkli sürüş” Markanın kendi içinde de bir mesaj taşımaktadır, Falken Almancada şahin anlamındadır ve gücü yırtıcılığı temsil eden kuştur.