Sentetik kauçuk bize lastikler de dahil olmak üzere sayısız alanda modern teknolojiyi kullanarak yeni buluşlar yapmamıza yardımcı olan bir maddedir.. Bu buluşu Fritz Hoffmann’a borçluyuz, o yıllarda adı Elberfarder Farbenfabriken Friedr Bayer &Co. olan şuan LANXESS AG – kimyasal madde üreticisi olarak bilinen firmada çalışıyordu.

1090 yılında, Hoffmann Berlin’de bulunan Ulusal Patent Ofisine gidip buluşunun patentini almıştır o zaman bu buluşunun dünyayı etkileyeceğini tahmin bile etmemişti. Onun asıl niyeti sadece yeni bir madde üretmekti, bu madde doğal kauçuğa alternetif olacaktı. Kauçuk ağacı özlerinin fiyatlarındaki artışlar onu bu buluşu yapmaya yönlendiren neden oldu. Hoffmann’ın buluşundan önce sentetik kauçuk esnek değildi ve modifye edilemiyordu. Patentini aldığı sentetik maddeyi değiştirdi ve sonra geliştirmeye başladı. İlerliyen yıllarda Walter Bock and Eduard Tschunkur stiren – bazlı ''Buna'' adı verilen S kauçuğu tanıttı, bu kauçuk halen kullanımaktadır. Bütadien ve stirenin kopolimerizasyonun iyi bir çözüm olduğu ortaya çıktı ve 1929’da patent ile ödüllendirildi. 

LANXESS’in Teknik Kauçuk Ürünleri yöneticisi artık sadece sentetik kauçuk üretmeyeceklerini belirtmiştir. LANXESS teknik kauçuk ürünleri yöneticisi artık sadece bir tip sentetik kauçuk imalatı yapmıyacaklarını iddia ediyor. Ona göre lastik üreticilerinin ihtiyaçlarına uygun farklı elastomerler kullanılarak üretim sürecini belirleyen lastik tiplerini arttırmak mümkün. 

LANXESS özel kimyasal maddeler yönetim kurulu üyesi Dr Werner Breuers, Hoffmann' ın buluşu için şunları diyor: ”Sentetik kauçuk dünyayı mobil bir yer yaptı. Sentetik kauçuk maddeler olamadan, dünya çapında ki milyarlarca aratan hiçbiri kullanılamazdı, uçaklar kalkamazdı. Sentetik kauçuk aynı zamanda yüksek sıcaklıklarda laboratuar testleri yapılabilmesine olanak sağlar, buna sıcaklıklara doğal kauçuk dayanamaz, buna en iyi örnek modern lastiklerin kauçuklarıdır. ”

Werner Breuers’e göre, sentetik kauçuğun gerçek potansiyeli kısmen kullanılmaktadır, daha bir çok kullanılmamış imkan vardır,  mesela şeffaf kauçuk düşüncesi gibi, bu kauçuk ışığı içinden geçirir ancak gölge yaratmaz. Bu etkileyicidir ve pratikte elimizin altındadır. Bu tür patent sadece mimari için değildir, aydınlatma içinde kullanılabilir.