Kış lastiklerinin, hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştügünde monte edilmesi gerektiği söylenir. Makalemizde bu kavrami tartışacağız. Okuyucu ‘’7 derece’’ efsanesinin açıklamasını bulacaktır.

Hangi kış lastiğini seçmeliyim? Okuyun ve karar verin !

Sabah kırağı düştügünde, kış lastiklerinin, yaz lastiklerinden faydalı olduğunu görebilirsiniz. Genellikle sıcaklık gün boyu daha yüksektir. Bu yüzden, ortalama sıcaklığı düşünerek seçim yapmak bir hatadir. Sabah işe giderken aracınızı çalıştırdığınızda, sıcaklık 0’in altında bile olabilir.

Hatırlatmakta fayda vardır, kış lastiklerinin hamur karışımı yaz lastiklerinden farklıdır ve düşük sıcaklıklarda kullanım için özel olarak dizayn edilmiştir.

Bir diğer karakteristik özellik ise, kış lastiklerinin oluklarinin daha derin olmasıdır. Yağmuru kanallara ayırıp, karı sulu çamura dönüştürür.

Geniş oluklar dışında, lastikler daha fazla sayıda ‘’kıymık’’a sahiptir, yani sırttakı daha küçük oluklar. Fazla sayıda kıymıklar, kış lastiklerinin sert karda veya kaygan yüzeylerde fren kabiliyetini artırır. Bu ek parça, yola pençe ve ısırıklar atarak daha iyi tutunmasını sağlayarak, durdurur.

Kış lastiklerinin gelişim trendini takip edin.

Goodyear Group Polonya – birkaç lastik üreticisinden biri olarak- Goodyear ve Dunlop 3-boyutlu geliştirilmiş kış lastiklerini tavsiye ediyor (e.g. katlı kıymıklar, 3-boyutlu BIS teknolojisi kullanılarak üretildi). Bu lastikler üst seviye güvenlik ve kışın bile eğlenceli sürüş sağlıyor (iyi hızlanma, fren ve şanziman). Daha fazla kıymık, daha iyi sürüş özellikleri ve 3-boyutlu yapı lastiğin bloklarını daha sert hale getirerek, daha eşit sırt yıpranması sağlar ve kışın daha iyi yol tutuşu getirir.