Jean Baptiste Kleber 1800 yılında Kahire’de öldü, o zamanlarda lastik endüstrisi hayal bile edilemezdi. Tam olarak ölümünden 111 yıl sonra Fransız kasabası olan Colombes’de Amerikan firması olan BFGoodrich bir fabrika kurdu. 13 Temmuz 1910 yılında Fransız yardımcıları ile faaliyete başladı. İlk lastiğin üretimi BFGoodrich fabrikasında 8 Aralık 1911 yılında başladı. Bu tarih üç buçuk yıl sonra Kleber markasının oluşumu için çok önemliydi.

Kleber lastiklerinin tarihçesi

1927 yılında Colombes fabrikasında sadece lastik üretimi yapılmıyordu, çeşitli kauçuk eşya üretimide vardı, transmisyon kayışları,contalar, makine parçaları gibi.

1930’larda Colombes üretim tesisi Chambord ve Versay otomobilleri için orjinal lastki üretiyordu. 1935 yılında aynı zamanda ilk arazi lastikleri piyasaya sürüldü, bu lastikler karakteristik beyaz yanaklara sahipti bu ozamanlarda yüksek zerafet olarak kabulediliyordu. Firma patronları ürünlerinin tanıtımını yapmayıda unutmadılar. Bu reklamlarda güzel kadınların yanı sıra köpekler’de kullanıldı.

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra Bfgoodrich ile Fransız firmanın bağlantıları gevşemeye başladı. Şirket Colombes’den Paris’e taşındı,yeni şirket merkezi için Avenue Kléber Caddesi üzerinde bir yer bulundu. Bu durum firmaya Kleber-Colombes yeni adını verdi. yeni logo ise turuncu ve mavi arka fonu şeklindeydi.

Kleber lastiklerinin tarihçesi

Ayın elemanı Himalayalar’da

Bu değişikliklerden sadece iki yıl sonra Kleber-Colombes markası altında ilk lastikler Fransız pazarına tavan yaptı,lastiklerin ismi Ours Blanc (white Bear) olan kış lastikleriydi. Ayrı bir modelde ağır vasıtalar için üretildi. Lastiğin karakteristik bir özelliğide buzdağının karla kaplı tepesi önünde kendi adını taşıyan beyaz bir ayı figürü olmasıydı. Bu model özellikle ulaşım firmaları arasında büyük Pazar isabeti oluşunu gösterdi. Le Petit adlı dağıtım firması bütün araçlarına bu lastikleri taktırdı.

1950 yılında Ours Blanc’a ünlü Maurice  Herzog takviye edildi. Herzog Kleberin bir çalışanıydı ve Haziranda Himalayalar’da Fransız seferindeydi, 8078 metrelik zirve olan Annapurna ya ulaşmıştı. Zirveye Fransız bayrağını,dağcılık kulübü flamasını ve Kleber-Colombes bayrağını dikti. Bu olayı tüm dünyada dergiler tarafından okuyucularına aktarıldı. Aslında Fransız firma bundan daha iyi bir reklamı hayal bile edemezdi.

Cumhurbaşkanının hayranlığı

1951 yılında Kleber lastik sektörünün gelişimine büyük katkı sağlayan bir buluşla ününü artırdı. Paris Otomobil Fuarı sırasında Cumhurbaşkanı Rene Coty önünde firma mühendisleri ilk hava haznesi olan lastiği tanıttılar. 

1968 yılında isim aranan Parisli firma sonunda ismini buldu. Bu yılda Colombes ismi kaldırılarak sadece Kleber ismi kaldı ve bu isim bugünlere kadar devam etti. Yeni adı altında piyasaya Boxer modelli lastikler sürüldü,Fransız firması unutulan köpekli reklamları yeniden kullanarak geleneğine geri dönüş yaptı. Modelin ismine uygun olan köpek cinsi bu reklamlarda kullanıldı.

Kleber lastiklerinin tarihçesi

Kleber – bir kadın’ın seçimi

1980 yılında Kleber’in sahipleri değişti. Birkaç on yıl boyunca bağımsız çalışan firma  daha sonra fima’nın patronları Michelin firması ile bağlantı kurmaya karar verdi. Bu birleşimden bir yıl sonra Kleber diğer lastik üreticileri’nin çok daha üstünde başarılara imza attı. Dünya Ralli Şampiyonası’nda ünlü kadın sürücü Michèle Mouton kullandığı Audi aracı’nda kullandığı Kleber lastikleri ile  San Remo pistinde başarıya ulaşmıştı. Aynı şekilde daha sonra 3 kez lider olarak bitirdiği yarışlarda sezonuda ikinci olarak bitirmişti.

Daha sonraki on yılın ortalarında Fransız firma bu kez başka bir başarıya imza atarak övgüyü haketmişti. Bu Renault ile yapılan işbirliği anlaşmasıydı, bu anlaşmaya göre Kleber lastikleri Renault Twingo için orjinal olarak temin edildi. Milenyum’un başlangıcında firma çok yönlü yapısı ile Dynaxer serisini piyasaya sürdü, bu ürün Kleber tarihinde bir başka önemli olan üründü. Bu ürün’ün yeni jenerasyonları ise hala satılmaktadır.

Aynı derecede başarılı ve bir okadar da ilginç fikir olan Kleber Asistan servisinin 2002 yılında kurulmasıdır, bu Avrupa’nın her yerinde 24 saat lastik onarım hizmetidir.