Otomotiv konusunda uzman değilsiniz, ama lastik değiştirmek mi istiyorsunuz? Sizin için, lastik hız endeksi hakkında birtakım bilgileri derledik. Lastik hız endeksi nedir ve neden önemlidir? Yazıyı okuyun ve yanlış seçilmiş lastikleri kullanmanın ne gibi tehlikelere neden olduğunu öğrenin.

 

 

Lastik Hız Endeksi.

Lastik Hız Endeksi. 

Lastik Hız Endeksi Nedir?

Lastik hız endeksi (İngilizce speed index), söz konusu lastiğin takılı olduğu aracın yük endeksine göre belirlenen, maksimum yük altında hareket etmesine izin verilen maksimum hız değeridir. Bu iki parametre birbirleriyle yakın ilişkili olduğundan, aracınıza yeni lastik takarken bunların göz önünde bulundurulmaları şarttır. Lastiğin hız endeksini belirten harf ve rakamlardan oluşan sembol, lastiğin kenarında bulunur.
Lastik değişimi sırasında yeni lastiklerin, aracın üreticisinin homologasyonunda belirtilen hız endeksine uygun olmaları gerekir. Üretici, parametreleri belirlerken, aracın gücünü, ağırlığını ve sürüş güvenliğini etkileyen diğer parametreleri göz önünde bulundurur. 

Mevsimsel Lastikler ve Hız Endeksi.

Üreticinin belirlemiş olduğu hız endeksinden daha düşük hız endeksine sahip lastikler, yaz lastikleri olarak kullanılamaz.
Kış lastiklerinde durum farklıdır. Kış lastiklerinin hız endeksleri ve bu lastiklerin kullanımıyla ilgili kurallar, AB mevzuatınca düzenlenmektedir (92/23/AET sayılı Direktif). Bu mevzuata göre, üreticinin belirttiği hız endeksinden daha düşük hız endeksine sahip kış lastikleri kullanılabilir, ancak bu endeks, Q endeksinden (Q = 160 km/h) daha düşük olamaz. Eğer araca düşük hız endeksli lastikler monte edildiyse, bu durumun, şoför tarafından görülebilecek bir şekilde sembollerle belirtilmesi gerekir. İzin verilmesine rağmen, düşük hız endeksine sahip lastiklerin kullanılmasından kaçınmakta yarar vardır. Böyle lastikler daha hızlı aşınır ve araç reaksiyonunda farklılık gözlenebilir. Güvenli ve konforlu bir sürüş için kullanılan lastiklerin hız endekslerinin, homologasyonda belirtilen endeksten en fazla bir derece düşük olmaları gerekmektedir.

Lastik hız endeksi değişiklikleriyle ilgili bilgiler.

Lastik hız endeksi değişiklikleriyle ilgili bilgiler.

Lastik yanağında bulunan semboller, aracınıza yeni lastik seçerken göz önünde bulundurulması gereken değerli bilgiler içerir. Uygun lastikler seçilerek, sürüş güvenliği ve konforu garanti altına alınmış olur.  Lastik seçiminde göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörler boyut, yük endeksi, hız endeksi, üretim tarihi ve yeridir.

Uygun olmayan hız endeksine sahip lastiklerin kullanımının sonuçları nelerdir?

·         Düşük sürüş emniyeti. Hatalı olarak seçilen lastikler, aracın direksiyon hareketlerine reaksiyonunu ve sürüş şeklini değiştirir.
·         Lastik, infilak ederek, tehlikeli kazalara neden olabilir.
·         Trafik kazası sonrasında sigorta şirketleri, hatalı lastik seçiminden dolayı tazminat taleplerini reddedebilir.
·         Satın alınan ürün, garanti dışı kalır. Araca uygun olmayan lastikler, üretici tarafından garanti dışı bırakılır.
·         Rutin kontroller sırasında polis memurları, uygun olmayan lastikler nedeniyle sürücüye ceza verebilirler.

Zorunlu tutulandan daha yüksek endeks değerleri?

Üretici tarafından öngörülen yük ve hız endekslerinden daha yüksek endekslere sahip lastiklerin kullanılması mümkündür. Endeks değerleri daha yüksek olan lastik kullanımı avantajlı mıdır? 


Yüksek endeks değerlerine sahip lastik kullanımının avantajları:Yüksek endeks değerlerine sahip lastik kullanımının dezavantajları:
Rüzgara karşı sürüş sırasında aracın daha stabil olmasını sağlarlarLastik fiyatı yüksektir
Sürüş, daha hassastır; araç, direksiyon hareketlerine daha iyi reaksiyon gösterir"Araç hantallaşır" - Seyahat konforunu azaltır
Spor sürüş sırasında daha iyi kontrolSürtünme yüksek olduğundan yakıt tüketimi artar
Araç, virajları daha iyi alırFarklı endekse sahip lastikler aracın sürüş özelliklerini değiştirir

Lastik üzerindeki sembollerin açıklamalarını içeren tablolar 
 

Lastik üzerindeki sembolHız
A15 km/h
A210 km/h
A315 km/h
A420 km/h
A525 km/h
A630 km/h
A735 km/h
A840 km/h
 
Lastik üzerindeki sembolHız
B50 km/h
C60 km/h
D65 km/h
E70 km/h
F80 km/h
G90 km/h
J100 km/h
K110 km/h
L120 km/h
M130 km/h
N140 km/h
 
Lastik üzerindeki sembolHız
P150 km/h
Q160 km/h
R170 km/h
S180 km/h
T190 km/h
U200 km/h
H210 km/h
V240 km/h
W270 km/h
Y300 km/h