İyi seçilmiş lastikler, zorlu koşullarda bile size güvenlik ve sürüş konforu sağlayacaktır. Mevsimsel lastik değişiminizde, hiçbir şeyi şansa bırakmayın. Lastik, aracınızın yollara bağlandığı yegane parçadır.

ADAC-summer-test-tr

Yaz lastiği testleri kesinlikle yeni setinizi seçmenize yardımcı olacaktır

Yaz lastiği testleri

Popüler otomotiv kuruluşları, ekonomiden premiuma kadar her sınıfta sunulan farklı üreticilerin ürünlerini kontrol etmek için genellikle yılda iki kez lastik testleri kurmaktadır.

Anlamlı sonuçlar elde etmek için, testler, gerçek pist koşullarına benzer olması gereken kontrollü parametrelere sahip özel olarak tasarlanmış mekânlarda gerçekleştirilir.

Yaz lastikleri için ADAC tarafından yapılan bu yıl yapılan testlerin sonuçları ayrı makalelerde özetlenmiştir.

ADAC Testleri
 

Allgemeiner Deutscher Automobil-Clubis (ADAC) nedir?

Otomobil sürücüleri ve motosikletler de dahil olmak üzere yaklaşık 17 milyon üyeye sahip bir Alman otomobil kulübü. Dünyanın ikinci büyük otomotiv organizasyonu. ADAC 1903 yılında kuruldu ve 100 yıldan uzun bir süredir kesintisiz olarak faaliyet gösteriyor.

Organizasyonun ana görevleri arasında pist taşımacılığı, motor sporları ve turizmin kontrolü ve tanıtımı bulunmaktadır. ADAC, tüm kullanıcıların eğitimine büyük önem vermekte ve seyahat güvenliğine dikkat çekmektedir.

ADAC-summer-test1-tr

 Otomobil kulübünün geniş bir yol yardımı yapısı var

Güvenlik ve testler açısından ADAC sadece lastiklere odaklanmaz. Ayrıca, buruşma bölgeleri, çocuklar için araba koltukları, geçişli tüneller ve feribotların kapasitesi de dahil olmak üzere ulaşımda kullanılan anahtar bileşenleri kontrol ederler.    

ADAC-summer-test2-tr

Testler endüstri uzmanları tarafından denetlenir

Test sonuçları ile ilgilenenler, atlaslar, haritalar ve otomotiv dergileri de dahil olmak üzere derneğin sağladığı popüler materyalleri kullanabilir. Geniş bir yelpazedeki yetkinlikler, zengin deneyim ve kapsamlı teknik imkanlar, sadece Avrupa'dan değil tüm sürücülere saygı ve takdir kaynağıdır.

ADAC lastik testleri

Piyasada sunulan en iyi lastikleri tanımlamak için, ADAC her yıl yaz ve kış bitmeden önce yılda iki kez test yapmaktadır. Bu, test kullanıcılarının belirli koşullar altında lastik modelinin davranışını seçilen boyutta belirlemelerine olanak tanır. Bu, sürücülerden lastiklere ihtiyaç duydukları her türlü gerginliği sağlar.

ADAC-summer-test3-tr

Testler farklı boyutlarda araçlar kullanılarak gerçekleştirilir

ADAC testleri dünyanın en prestijli lastik testlerinden biri olarak kabul edilir. Her ne kadar sonuçları sık sık tartışmalara yol açsa da, test edilen modeller kalıcı bir popülariteye sahiptir.

ADAC testleri nasıl yapılır?

Seçilen modeller, lastiğin normal kullanım sırasında meydana gelen farklı pist koşullarında nasıl performans gösterdiğini göstermek için genellikle birkaç kategoride test edilir. Aşağıdaki özellikler değerlendirilir: ıslak ve kuru s üzerindeki performans, gürültü emisyonu, yuvarlanma direnci (yakıt tüketimine dönüşür), fren mesafesi ve sırt aşınması. Derecelendirme ölçeği 5 dereceye sahiptir:

  1. Çok iyi 
  2. İyi 
  3. Tatmin edici
  4. Yeterli 
  5. Zayıf

Lastik testleri her şey değil, başka nerede bilgi bulunabilir?

Her mevsimin başlangıcında, lastik üreticileri yeni lastikler çıkartarak, ürünlerinin sınıfından bağımsız olarak en iyi performansı ve parametreleri sağlamasını sağlıyor. En iyi lastik modelini bulmak için, sizin gibi bir sürücü için neyin önemli olduğunu düşünmelisiniz.

ADAC-summer-test4-tr

Testler sırasında lastik değişimi

Araba tipi

Aracınızın üreticisinin, belirli bir üreticinin lastiklerini veya aracınıza orijinal olarak hangi tip lastiklerin takılmasını tavsiye edip etmediğini kontrol etmeye değer. Belirli bir otomobil modeli için onaylanmış lastikler, birkaç ay süren testlere uygundur ve bazen bu model için tasarlanmıştır.

Lastik etiketi

Bazı sürücüler için, lastiğin kalitesi etiketi ile belirtilmiştir, içeriği 1 Kasım 2012'den beri Avrupa Birliği Direktifi tarafından sıkı bir şekilde düzenlenmiştir. Üye Devletlerde satılan tüm lastikler bu hükümle uyumlu olmalıdır. Etiketler, yakıt tüketimi, fren mesafesi, ıslak yol tutuşu ve gürültü seviyesi hakkında net bilgiler içermelidir.

ADAC-summer-test5-tr

 

Üretici açıklaması

Aramanızı birkaç modele daraltmışsanız, lastik üreticisi açıklamasını kontrol etmelisiniz. Seçilen modellerde ayrıntılı ilk elden bilgi bulabilirsiniz.

Görüşler

Büyük otomotiv web siteleri, örneğin Oponeo.pl, lastiklerin sürücülerin fikirlerini toplar ve doğrular. Bu, aynı veya benzer araba modellerinin sahiplerinin hangi modelleri önerdiğini kontrol etmenin en ideal yoludur.

Diğer testler

Lastik testlerini gerçekleştiren pek çok otomotiv kuruluşu vardır, bu yüzden ADAC testlerinde istenen büyüklüğü bulamadıysanız, diğerleri tarafından gerçekleştirilen testleri, örn. Auto Bild, Tyrereviews, Auto, motor ve spor veya Auto Express'i kontrol edin. Sadece lastik testlerinin sonuçlarını sunmaya odaklanan web siteleri var.