Kış lastikleri monte edilirken lastik karakterinin yazlık ve dört mevsim lastiklerinden farklı olduğu unutulmamalıdır. Kış lastiklerinin karlı zeminde ve buzda daha iyi çekiş ve yol tutuş sağladığı farz edilse bile, sürücülerin yinede dikkatli olmaları ve bu lastiklerin çekiş ve sürüş özelliklerini iyi tanımaları gerekir. 

İmalat sürecinde vulkanizasyon işlemi tamamlanmadan önce genellikle lastiğin kalıba yapışmaması için özel bir yağ kullanılır. Malesef bu madde yüzeyde kalır ve lastiğin çekiş gücünü bu yüzey tümü ile temizleninceye kadar düşürebilir.

Lastikler bir çok farklı kauçuk, kumaş ve çelik kullanılarak yapılır, bir kaç yüz kilometre kullanıldıktan sonra viraj alırken ve frenlemede daha iyi performans göstermeye başlarlar, üretilen bütün lastiklerin sürücüsünü tatmin edebilecek tam performansa ulaşabilmesi için biraz zamana ihtiyacı vardır.

İlk kar genellikle sürücüleri şaşırtır. Kış lastikleri sadece daha
güvenli sürüş değil ayrıca ekonomik kullanım sağlar.

Çoğu kış lastiği daha yumuşak içerik bulundurmaktadır ve kauçuk yapısı düşük sıcaklıklarda daha elastiktir. En popüler kış lastikleri T hız indeksine sahiptir, bu demek oluyor ki maksimum hız 190 km/h’dır. Örneğin aracınızda ki orjinal hız indeksine sahip lastiklerden daha düşük hız endeksine sahip lastikler genellikle kış mevsiminde kullanılır.