165/70 R14 ebatında,kullanıcı yorumlarına göre 2014 yazlık lastik testleri

  • Yazar: OPONEO.COM.TR
Bu makalede 165/70 R14 ebatlarındaki en iyi yaz lastiği modellerinin sıralamasını bulacaksınız. Kullanıcılardan edinilen yorum ve tecrübe konularında internet sitemiz dünyada bir numaradır (sitemiz 70 binden fazla yorum içermektedir). Siz de diğer sürücülerin yapmış olduğu gibi lastikler hakkındaki fikirlerinizi burada paylaşın. Sıralamada bizim tarafımızdan en çok tavsiye edilmiş olan lastik modellerini de bulabileceksiniz.

165/70 R14 ebatlarındaki lastiklerin en sık olarak monte edildiği araçlar (jenerasyona göre): Fiat Panda, Fiat Punto, Citroen C3, Nissan Micra, Opel Agila, Peugeot 405, Seat Cordoba, Seat Ibiza, Peugeot 405, Skoda Fabia, Suzuki Ignis, Suzuki Swift, VW Passat, VW Polo, VW up!.

OPONEO kullanıcılarına göre en iyi 165/70 R14 lastikleri.
LASTİK MODELİ NOT  
1.Pirelli P1 Cinturato Verde 4,6 Ürün Sayfası
2. Michelin Energy Saver+ 4,5 Ürün Sayfası
3. Uniroyal RainExpert 4,4 Ürün Sayfası
4. Continental ContiPremiumContact 2 4 Ürün Sayfası
5. Goodyear DuraGrip 3,8 Ürün Sayfası
*Veriler 2013 Aralık ayına kadardır.

En iyi derecesi 5 olan, 1-5 ölçeği geçerlidir.

Pirelli P1 Cinturato Verde (Puan ortalaması 4,6)


Pirelli P1 Cinturato Verde.

Pirelli P1 Cinturato Verde premium sınıf bir yaz lastiği olup, üretici firmanın reklamlarına  göre bu lastik “ekolojik model” sınıfındadır. Bu ürün de internet portalımızın kullanıcıları tarafından değerlendirilmiştir.

Bir kullanıcımızın yazdığına yorum: „Derin su birikintilerine hızla girildiği zaman bile direksiyon kontrolü ağırlaşmıyor” şeklindedir. Bir diğer kullanıcımızın sözleri „ıslak veya kuru zemin farketmiyor – konfor daima iyi seviyede” şeklinde olmuştur. Kullanıcımızın aynı zamanda belirmek istediği bir diğer önemli nokta ise: „Pirelli'nin Polonya yollarına uygun olmadığını söylüyorlar, bence bu hiç doğru değil”.

Yüksek performans seviyesine ulaşmada asimetrik sırt deseni uygulaması etkin rol oynamaktadır. Bu modern sırt deseni süratli sürüşlerde en yüksek güvenlik seviyesini sunar.

2012 yılında lastik yüksek prestijli ADAC lastik testlerinde 3. sırada yer almıştır (aldığı not “iyi”'dir).
İtalyan firma Pirelli en büyük ve en ünlü lastik üreticilerinden biridir. Marka tüm dünyadaki sürücüler tarafından tanınmakta ve lastikleri milyonlarca kişi tarafından tercih edilmektedir.

Michelin Energy Saver+ (Puan ortalaması 4,5)

Michelin Energy Saver+.

Michelin Energy Saver+ bir premium sınıf lastik olup, önceki versiyonu Energy Saver'ın daha geliştirilmiş sürümüdür. 2013 yılında lastik ACE/GTU, "AutoBild" dergisi ve ADAC testleri sonuçlarına göre (1. sırada) tavsiye edilmiştir.

Lastik hakkında yapılan yorumlara göz atıldığı takdirde, birçok kullanıcının lastiğin performansından memnun kaldığı, sürüş konforu ve yakıt tasarrufu gibi özelliklerinden övgü ile bahsettiğini farketmek çok da zor değildir. Yol güvenliği gibi konular söz konusu olduğunda da Michelin Energy Saver+ kuru ve ıslak zeminde gösterdiği mükemmel yol tutuşu parametreleriyle dikkat çekmektedir.

Yapılan yorumlara göz atacak olursak: "arabamda bu derecede sessiz sürüş sağlayan lastikleri ilk defa kullanıyorum", "lastiğin yakıt tasarrufu sağladığına bizzat şahit oldum", "bu lastikler sayesinde araba yola adeta yapışıyor" veya "sürüş konforunda ve viraj alımlarında şahane geliştirmeler yapılmış, hem kuru hem de ıslak zeminde fren mesafeleri iyice kısaltılmış".

Böyle iyi dengelenmiş bir performansın elde edilinmesi, lastikte kullanılmış olan modern hamur karışımı ve asimetrik sırt deseni sayesinde mümkün olmuştur.

Michelin Energy Saver+, Mercedes-Benz Klasy C, Ford Fiesta, Honda Airwave, Jazz, Renault Fluence, Clio 4, Citroen DS 5, Kia Rio, Peugeot 208 gibi araçlarda orijinal ekipman olarak kullanılmışlardır.

Lastik üretici firma Michelin, 100 yıllık lastik üretim tecrübesine sahiptir ve bu branşın liderlerinden biridir.

Uniroyal RainExpert (Puan ortalaması 4,4)


Uniroyal RainExpert.

Uniroyal RainExpert hemen her tür otomobilde iyi performans veren ve sürücüler tarafından en çok tercih edilen yaz lastiklerinden biridir.

Sitemiz kullanıcılarına göre bu model mükemmel derecede dengeli bir performansa sahiptir. Uniroyal RainExpert kuru zeminde de ıslak zeminde de iyi iş görmektedir. Rahatsızlık verebilecek gürültülere neden olmamakta, üzerindeki basıncı yola doğruca aktarıp, uygun konfor seviyesinde sürüşler sunmaktadır. Kullanıcılarımız lastikte erken aşınma gibi bir durum tespit etmediler. Bu modelin en büyük avantajı çok iyi bir fiyat-performans oranına sahip olmasıdır.

Lastik yönelimli bir sırt desenine sahip olmakla birlikte, yan tarafında bir şemsiye sembolü barındırmaktadır. Bu Uniroyal firmasının bir işareti olup, lastiğin ıslak zeminlerde muhteşem bir performans gösterdiğini işaret etmektedir. Yönelimli sırt deseninin, modern bir lastik karışımı ile olan kombinasyonu sayesinde bu model ıslak zemin üzerinde mükemmel bir yol tutuşu ve hızlı su aktarım özelliği sunmaktadır. Bunun sonucunda da zorlu yol şartlarında en yüksek seviyede yol güvenliği sağlanmış olunmaktadır. Bu performans özellikleri, yapılan sürücü yorumları tarafından da doğrulanmaktadır.

Yorumlara göre: "Bu lastikler olağanüstü, özellikle yağmurlu havalarda. Arabamla derin su birikintilerinde ilerlediğim zamanlarda bile sanki normal yolda gidiyormuşum gibi hissettim"; "Arabamda ABS var, ama frene sert bir şekilde basmama rağmen aktif olmuyor, çünkü lastik yol tutuşunu kaybetmiyor – asfalta çok iyi yapışıyor"; "Yağmur yağışı sırasında ve ıslak yollarda lastikler sanki kuru zeminde ilerliyormuşçasına çalışıyorlar. Sıfır kayma, ABS bir kez bile aktif olmaya gerek duymadı. Bence bu kalitedeki lastik için bu fiyat gerçekten çok cezbedici".

2011 yılında lastik ADAC testlerinde 2. sırayı almıştır (aldığı not “iyi”). 

Uniroyal, dünyanın en büyük ve ünlü lastik üreticilerinden olan alman firma Continental'e bağlı bir markadır.

Continental ContiPremiumContact 2 (Puan ortalaması 4)


Continental ContiPremiumContact 2.

Continental ContiPremiumContact 2 kendi sınıfının en iyi lastiklerinden biridir (2011 yılı ADAC ve ACE testlerinde ve aynı zamanda "Auto Bild" dergisi testlerinde de bir çok kez tavsiye edilmiştir). Lastik, sitemizin kullanıcıları tarafından da kesinlikle tavsiye edilmektedir. Bu model özellikle orta ve yüksek sınıfa ait, güçlü motorlara sahip olan araçlar düşünülerek tasarlanmıştır.

Bu lastikler için yapılmış olan en iyi yorumlardan biri: „Mükemmel bir yol tutuşu, ıslak zeminlerde virajları süratlice almak (tabi ki sağduyu sınırları çerçevesinde) bu lastikler için hiç de problem değil. Frenleme konusunda da lastik kalitesini ispatlıyor, otobanda giderken acil bir durum nedeniyle durmak zorunda kaldım, 130 km/h'dan sıfıra sorunsuzca ulaştım”.

Birçok kullanıcı lastiğin konfor özelliklerine de dikkat çekmektedirler. Continental ContiPremiumContact 2 yol durumuna mükemmel bir şekilde adapte olarak sizi rahatsız edebilecek bir gürültüye neden olmazlar.

Modelde modern asimetrik sırt deseni uygulanarak, hava koşullarına bağımlı olmaksızın yüksek sürat halinde bile en iyi performansı sunması sağlanmıştır.

Continental en yüksek kalitede lastik üretimi yapan bir alman firmadır. Firma oldukça uzun zamandır lastik piyasasındadır ve bu branştaki liderlerden biri pozisyonundadır.

Goodyear DuraGrip (Puan ortalaması 3,8)


Goodyear DuraGrip.

Goodyear DuraGrip küçük ve orta boyutlu aile araçları için uygun olan premium sınıf bir yaz lastiğidir. Lastik 2008-2012 yılları arasında alman otomobil klübü ADAC tarafından düzenli olarak tavsiye edilmiştir.

Goodyear DuraGrip modeli çok iyi bir yol tutuşu sunmaktadır. İnternet portalı kullanıcılarımızdan birinin de yazdığı gibi: „bence bu lastiklerin en büyük avantajı suyu çok iyi aktarabilmeleri, su aktarımı gerçekten muazzam, ayrıca kuru zeminde viraj performansı da çok iyi”.

Yorumların arasında lastiğin diğer avantajlarından da söz ediliyor: „Lastiğin bir diğer avantajı da uzun ömürlü olması – yaklaşık 30 bin km yapmama rağmen lastikte fazla bir aşınma belirtisi yok”. Bazı kullanıcılarımız da lastiğin sessiz çalışmasından ve basınç aktarımı avantajlarından bahsetmektedir.

Model iyi ve çok yönlü özelliklerini herşeyden önce asimetrik sırt desenine borçludur.

Lastiğin üreticisi olan Goodyear firması bu branşın liderlerinden biri olarak tanınmaktadır. Lastik üretiminde yüz yılı aşkın bir tecrübeye sahiptir ve bu pazarda birçok ilke imza atmıştır.
Makaleyi yararlı buluyor musunuz? Bizi beğenin.

Teşekkürler
Yorum ekle
Kabul Ediyorum Gizlilik Politikası nowe okno
(Dikkat: Forumdaki yorumlar modere edilmektedir.)