185/60 R14 ebatında,kullanıcı yorumlarına göre 2014 yazlık lastik testleri

  • Yazar: OPONEO.COM.TR
Diğer sürücülerin sitemizde paylaşmış olduğu 70 bini aşkın lastik yorumları sayesinde 2014 yılı için en iyi yaz sezonu lastikleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Aşağıdaki sıralamada bulunan bazı modeller kullanıcılar tarafından en iyi notları almışlardır. Seçim yapmanızı daha da kolay bir hale getirmek için bu lastikleri “Oponeo tavsiyesi” şeklinde işaretledik, bunun anlamı seçilen modelin kullanıcılar tarafından en yüksek oyları almış olmasıdır.

185/60 R14 ebatlarındaki lastiklerin uyumlu olduğu bazı arabalar: Lancia Dedra, Seat Cordoba, Toledo, Ibiza, VW Golf, Polo, Vento.

OPONEO kullanıcılarına göre en iyi 185/60 R14 yaz lastikleri
LASTİK MODELİ NOT  
1. Dunlop SP Sport Bluresponse 4,5 Ürün Sayfası
2. Uniroyal RainExpert 4,4 Ürün Sayfası
3. Nokian Line 4,4 Ürün Sayfası
4. Fulda ECOCONTROL HP 4,3 Ürün Sayfası
5. Goodyear EFFICIENTGRIP 4,2 Ürün Sayfası
*Veriler 2013 Aralık ayına kadardır.

En iyi derecesi 5 olan, 1-5 ölçeği geçerlidir.

Dunlop SP Sport Bluresponse (Puan ortalaması 4,5)


Dunlop SP Sport Bluresponse.

Kullanıcılarımızın neredeyse yarısı bu lastiğin performansının en en yüksek düzeyde olduğunu belirtmiştir. Dahası, kullanıcıların 43%'ü bu lastik için en yüksek notu vermiştir. 97%'lik bir kısmıysa bu lastiği diğer kullanıcılara tavsiye etmiştir.

Dunlop'un bu modeli her türlü yaz koşulunda gösterdiği mükemmel performansı ile sürücüler arasında ün salmıştır. Lastik yakıt tasarrufuna önem vermesinin yanı sıra çok iyi fren ve hızlanma performansına, güvenli sürüşe ve sürücünün ani manevralarına hemen cevap verebilme kaabiliyetlerine sahiptir.

Tüm bu gelişmiş özellikler asimetrik sırt deseni sayesinde elde edilinmiştir.

2013 yılında yapılan testlerde lastik dört defa 1. sırayı ve bir defa da 3. sırayı elde etmiştir (ADAC). „Auto Motor und Sport” dergisinin bir yıl önce yapmış olduğu testte lastik 2. sırayı elde etmiş, TÜV SÜD testinde ise ıslak zemin performansı, dönme direnci ve gürültü seviyesi gibi alanlarda en iyi performansı göstermiştir.

Dunlop en üst seviyede lastik üretimi yapan, aralarında 24h Le Mans'ın da bulunduğu çeşitli yarışlarda 34 galibiyeti olan bir firmadır. Firma Goodyear'a aittir.

Uniroyal RainExpert (Puan ortalaması 4,4)


Uniroyal RainExpert.

Uniroyal RanExpert sürücüler tarafından sıkça değerlendirilmiş olan çok yönlü bir lastiktir. Kullanıcıların 60% kadarı bu modele çok iyi notunu kullanmış, 30%'dan fazla bir kısmı ise mümkün olan en iyi notu vermişlerdir. Kullanıcıların 96%'lık bir kısmının bu modeli diğer sürücülere tavsiye etmesi, modelin kullanıcılar arasındaki çekiciliğinin bir kanıtıdır.

Uniroyal yağmurlu havalar için lastik üretimi alanında uzmandır, bu nedenle lastiğin ıslak zemin performansının yüksek oylar alması bizi şaşırtmamaktadır. Kullanıcılar lastiğin fiyat – kalite oranından da övgü ile bahsetmektedirler. Lastiğin sessiz çalışması ve yazın karşılaşılınabilecek her türlü koşulda gösterdiği harika yol tutuş parametreleri de diğer avantajları arasındadır.

Lastiğin tüm yaz koşullarında mükemmel performans gösterdiği, kullanıcılardan almış olduğu oylar sayesinde ispatlanmaktadır. Aynı nedenden dolayı bu modelde “Oponeo tavsiyesi” işareti ile karşılaşmaktayız. 

Bu harika parametrelerin arkasında lastiğin yönelimli sırt deseni yer almaktadır (yağmur için en iyi çözümdür).

2012 yılında Uniroyal RainExpert, „Auto Straßenverkehr” testini “iyi” notu ile bitirmiştir,  2011 yılında ise ADAC testinde 2. sırayı almıştır.

Uniroyal yağmur lastikleri alanında uzmanlaşmış, orta sınıf lastik üretimi yapan bir belçika markasıdır. Firma Continental'e aittir.

Nokian Line (Puan ortalaması 4,4)


Nokian Line.

Lastik bu zamana kadar 181 yorum almıştır. Kullanıcıların 56%'lık bir kısmı lastiğin performansını çok iyi olarak nitelemiş, 36%'lık bir kısmı ise onun için mümkün olan en yüksek oyu kullanmıştır. Yine bu lastiği kullanan 95%'lik bir kısım da diğer sürücülere tavsiye etmektedir. Model özellikle kompakt, orta ve yüksek sınıf araçlar için özellikle tavsiye edilmektedir.

Yorumları okurken sürücülerin Nokian Line hakkındaki fikirlerinin onun yüksek konforlu, düşük dönme direncine sahip olduğu (yani yakıt tasarrufu sağladığı), her türlü yaz koşulunda harika yol tutuş özellikleri (virajlar da dahil) ve şık bir dış görünüşü olduğu farkedilmektedir.

Lastiğin her türlü yaz zemininde çok iyi iş görmesini sağlayan bu performanslar lastiğin modern, asimetrik sırt deseni sayesinde elde edilinmiştir.

Nokian Line ADAC, ACE/GTÜ ve “Auto Bild” dergisinin 2013 yılındaki testlerinden aldığı “tavsiye edilen” ve “şiddetle tavsiye edilen” notları ile övülmektedir. Lastik aynı yıl „Auto Motor und Sport” dergisinin 205/55 R16 V ebatlarındaki lastik testinde de 2. sırayı almışır.

Nokian en üst düzey lastik üretimi yapan bağımsız bir finlandiya markasıdır.

Fulda ECOCONTROL HP (Puan ortalaması 4,3)


Fulda ECOCONTROL HP.

Bu çok yönlü lastiğin aldığı yorum sayısı 120'ye ulaştı. Bunların arasında 69 kadarı (57%) onun çok iyi olduğu yönündedir. Sergilediği iyi parametreler sayesinde 98%'lik bir kısım kararlılıkla bu lastiği diğerlerine önermektedir. 

Bu modelin en büyük avantajı suyu hızlıca ve etkin bir şekilde aktarması, kuru zeminde çok iyi parametrelere sahip olması, mükemmel frenleme ve hızlanma performansları göstermesidir (ağır yük altında kaldığı zamanlarda bile). Bunların dışında sürücülerin dikkat ettiği bir diğer husus ise lastiğin yüksek konforlu, aşınmasının yavaş ve düzenli bir şekilde gerçekleştiği yönündedir. Kullanıcıları bu lastiği satın almaya iten bir başka neden de onun harika fiyat – performans oranına sahip olmasıdır.

Lastik bu başarılara sahip olduğu modern, asimetrik sırt deseni sayesinde ulaşabilmektedir.

Bu model 2013 yılında katıldığı 4 testten (ADAC, ACE/GTÜ, „Auto Bild” ve „Auto Motor und Sport”) almış olduğu çok iyi sonuçlarla övülmektedir. Lastik 2012 yılında ACE/GTÜ testini (205/55 R16 ebatlarında) de 3. sırada tamamlamıştır.

Fulda orta sınıf lastik üretimi yapan, amerikan firma Goodyear'a bağlı bir alman markadır.

Goodyear EFFICIENTGRIP (Puan ortalaması 4,2)


Goodyear EFFICIENTGRIP.

Kullanıcıların 59%'u bu lastik için çok iyi oyunu layık görmüşlerdir. 92%'lik bir kısım ise bu lastiği tanıdıklarına tavsiye etmektedir. Lastik çoğu binek araçta kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır.
"Benzersiz bir sürüş konforu", "Viraj alımları çok etkiyeyici", "Düşük dönme direnci beni çok şaşırttı", "Araç bu lastiklerle daima kontrol altında" – bunlar sürücülerin yapmış oldukları yorumlardan sadece bazılarıdır. Kullanıcıların fikirlerine göre bu çok yönlü lastik her türlü yaz koşulunda, düz yol veya viraj farketmeksizin harika performans göstermektedir.

Mükemmel sürüş parametrelerini lastik modern, asimetrik sırt deseninden almaktadır.

Goodyear EfficientGrip'in orijinal ekipman olarak kullanıldığı bazı araçlar: Fiat 500, 500C, Panda, Ford Focus, Mondeo, Mecedes-Benz Klasy B, E, S, Audi A6, VW Golf, Toyota Auris. 

2010 yılında yapılmış olan „Auto Bild” testinde lastik “tavsiye edilen” notunu almıştır. Bir yıl sonrasında ve 2012' de ACE organizasyonu testinde de aynı notu almıştır. 2012 yılındaki „Auto Straßenverkehr” testinden ise 3. sırada ayrılmıştır. 

Goodyear en yüksek sınıfta lastik üretimleriyle ün salmış bir amerikan firmasıdır. Goodyear firmasına bağlı diğer markalar: Dębica, Sava, Fulda, Dunlop'tur.
Makaleyi yararlı buluyor musunuz? Bizi beğenin.

Teşekkürler
Yorum ekle
Kabul Ediyorum Gizlilik Politikası nowe okno
(Dikkat: Forumdaki yorumlar modere edilmektedir.)