185/60 R15 ebatında,kullanıcı yorumlarına göre 2014 yazlık lastik testleri

  • Yazar: OPONEO.COM.TR
Sürücüler tarafından yapılmış olan yorumlar yardımıyla edinmiş olduğumuz devasa büyüklükteki lastik yorum veritabanı ( 70 bini aşkın sürücü yorumu) sayesinde, aldıkları en yüksek oylarla en iyi beş yaz lastiği modeli sıralaması ortaya çıkarabilmemiz mümkün hale gelmiştir. Eğer 2014 yılı yaz sezonu için hangi lastikleri monte etmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, bu sıralama oldukça işinize yarayabilir. Seçim yapmanızı daha da kolaylaştırmak adına, kullanıcılar tarafından özellikle tavsiye edilmiş olan lastikleri “Oponeo tavsiyesi” şeklinde işaretledik.

185/60 R15 ebatlarındaki lastiklerin genellikle monte edildiği araçlar: Lancia Dedra, Seat Cordoba, Toledo, Ibiza, VW Golf, Polo, Vento.

OPONEO kullanıcılarına göre en iyi 185/60 R15 yaz lastikleri
LASTİK MODELİ NOT  
1. Goodyear Efficientgrip Compact 4,5 Ürün Sayfası
2. Goodyear Efficientgrip Performance 4,4 Ürün Sayfası
3. Fulda ECOCONTROL HP 4,3 Ürün Sayfası
4. Nokian H 4 Ürün Sayfası
5. Firestone TZ300 4 Ürün Sayfası

*Veriler 2013 Aralık ayına kadardır.

En iyi derecesi 5 olan, 1-5 ölçeği geçerlidir.

Goodyear Efficientgrip Compact (Puan ortalaması 4,5)


Goodyear Efficientgrip Compact.

Kullanıcıların 66%'sına göre bu model çok iyi ürünlerden biridir. Şu an için bu lastik sitemiz kullanıcılarının 100%'ü tarafından tavsiye edilmektedir. Lastik daha çok şehir tipi, kompakt ve orta boyutlu araçlar için dizayn edilmiştir. 

Bu lastiğin en belirgin sürüş özelliklerinden biri yüksek konforlu oluşudur. Lastik yazın karşınıza çıkabilecek her türlü zemin türünde harika yol tutuşu, fren ve hızlanma performansı sunmaktadır. Bir diğer önemli avantajıysa sırt deseninin çok az aşınması ve düşük dönme direncine sahip olmasıdır. Bir kullanıcı yorumu lastiğin özelliklerini çok iyi bir şekilde özetliyor: „Bu konfora, performansa ve stabiliteye bu fiyat – MUAZZAM ÖTESİ!”. 

Lastiğin harika sürüş parametreleri gelişmiş teknolojiler kullanılarak üretilmiş olan asimetrik sırt deseninden gelmektedir.

Goodyear en yüksek sınıfta lastik üretimi yapan bir amerikan firmadır. Şirkete ait olan diğer firmalar: Dębica, Sava, Fulda ve Dunlop'tur.

Goodyear Efficientgrip Performance (Puan ortalaması 4,4)


Goodyear Efficientgrip Performance.

Bu modelin kullanıcıları verdikleri oylara göre birbirlerine neredeyse eşit 2 gruba ayrılabilir. Birinci grup bu modele çok iyi notu veren sürücülerden oluşmakta iken, ikinci grup bu model için mümkün olan en yüksek oyu kullanmışlarıdır. Devamında, tüm yorum yapan sürücülerin 96%'lık bir kesimi bu lastiği kararlılıkla tavsiye etmektedirler. Bu model binek araçlar, orta ve lüks sınıf otomobiller için tasarlanmıştır.

Lastik her türlü yaz zemin tipinde çok iyi çalışmaktadır. Yol tutuşu, kontrol, stabilite ve frenleme gibi tüm parametreler bu lastikte en üst seviyededir. Sürücüler aynı zamanda lastiğin yüksek konforlu olmasından da övgüyle bahsetmektedirler. Goodyear Efficientgrip Performance'ın bu çok iyi performansını lastiğin etiketi de onaylamaktadır (ıslak zeminde yol tutuşu kategorisinde A, yakıt tasarrufu ve gürültü seviyesi kategorisindeyse B sınıfındadır). 

Lastik bu çok yönlü performansını modern, asimetrik sırt deseninden almaktadır.

Lastik 2013 yılında yapılmış olan testlerde çok sayıda başarılara imza atmıştır: İki kez „tavsiye edilen” notu (ADAC, „Auto Bild”), iki kez 3. sıra (ACE/GTÜ ve „Auto Motor und Sport”) ve bir kez de 2. sırayı („Auto Zeitung”) almıştır. 

Lastik MG3 marka araçta orijinal ekipman olarak kullanılmaktadır. 

Goodyear premium sınıf lastik üreten bir amerikan markasıdır. Şirkete ait olan diğer firmalar: Dębica, Sava, Fulda ve Dunlop'tur.

Fulda ECOCONTROL HP (Puan ortalaması 4,3)


Fulda ECOCONTROL HP.

Lastik 120 sürücü tarafından değerlendirilmiştir. 57%'lik kısım lastiği çok iyi sınıfına koymaktadır. 98%'lik gibi bir çoğunluk tarafından tavsiye edilmektedir. Fulda ECOCONTROL HP çok yönlü bir binek araç lastiğidir. 

Lastik su aktarımını hızlı ve etkin bir şekilde yerine getirmektedir. Ayrıca yazın karşılaşabileceğiniz her türlü zeminde de çok iyi bir yol tutuşu ve frenleme performansları göstermektedir. Yavaş ve dengeli bir şekilde aşınma göstermesi, diğer büyük avantajları arasında yer almaktadır. Sürücü yorumlarında da belirtildiği üzere lastik harika bir fiyat – kalite oranına sahiptir. Sürücüler bu lastiğe güvenlerinin tam olduğunu belirtmektedirler.

Lastiğin optimum performansı bulundurduğu asimetrik sırt deseni sayesinde elde edilinmiştir.
Bu zamana kadar lastik 4 adet teste katılmıştır. 2013 yılı testlerinde bu model “iyi”, “tavsiye edilen”, “şiddetle tavsiye edilen” notlarını almıştır (ADAC, ACE/GTÜ, „Auto Bild” dergisi ve „Auto Motor und Sport”). 2012 yılında ise lastik ACE/GTÜ testinde 205/55 R16 ebatlarında 3. sırayı kapmıştır.

Fulda, Amerikan firması Goodyear'a ait, orta sınıf lastik üretimi yapan bir Alman markasıdır.

Nokian H (Puan ortalaması 4)


Nokian H.

Nokian H hesabında 327 yorum bulundurmaktadır. Bunların yaklaşık olarak yarısı lastiği çok iyi olarak değerlendirmektedir. Sonraki 40%'lık kısımsa bu model için en yüksek oyu kullanmıştır. Bu model için bu derecede verilmiş olan yüksek oylar, lastiğin neden 93%'lük bir sürücü kesimi tarafından tavsiye edildiğini kanıtlar niteliktedir. Lastik özellikle kompakt ve orta sınıf binek araçlara hitaben tasarlanmıştır. 

Nokian H özellikle ıslak zeminlerde çok iyi iş görmektedir (barındırdığı 4 adet geniş kanalı sayesinde). Islak zeminde mükemmel yol tutuşu özelliklerinin yanı sıra lastik, yüksek derecede konfor (düşük gürültü düzeyi), yavaş ve dengeli bir şekilde aşınma  özelliklerine de sahiptir. Lastiğin en önemli özellikleri arasında sahip olduğu kısa fren mesafesi de gelmektedir. Sürücü yorumlarında bu modelin mükemmel bir fiyat – kalite oranına sahip olduğundan da bahsedilmiştir.
Yukarıda bahsedilen tüm performans özelliklerini herşeyden önce lastik, asimetrik sırt deseninden almaktadır. 

Nokian H'nın mükemmel performansının diğer 320 sürücü tarafından da onaylanmış olaması nedeniyle tarafımızca “Oponeo tavsiyesi” şeklinde işaretlenmiştir. 185/60 R15 ebatlarındaki lastiklerin arasında en çok yorum yapılanı, yani kontrol edileni bu model olmuştur. Bu nedenle bu lastiği ayrıca tavsiye etmekteyiz.

2010 yılında Nokian H ADAC organizasyonu testinin galibi olmuştur. Aynı yıl lastik „Auto Bild” ve Stiftung Warentest dergilerinin testlerinden de yüksek notlar almıştır. Bir yıl sonrasında lastik „Gute Fahrt” testinde diğer modellerle mücadele etmiştir. 2012 yılında model „Auto Zeitung” tarafından düzenlenen testin galibi olmuştur. 

Nokian premium sınıf lastik üreticisi olan Finlandiyalı bir firmadır.

Firestone TZ300 (Puan ortalaması 4)


Firestone TZ300.

144 sürücünün 67% kadarı bu modele çok iyi notunu vermiştir. Kullanıcıların 93%'lük bir kısmıysa bu lastiği tanıdıklarına tavsiye etmektedirler. Lastik özellikle kompakt binek   ve sedan tipi araçlara hitap etmektedir. 

Sürücüler lastiğin mükemmel performansına övgüler yağdırmaktadırlar. Lastik tüm yaz koşullarında stabil ve çok iyi sürüş parametreleri sunmaktadır. “Araç yönetimi iyi, agresif sürüşlerde güven hissi veren bir lastik” - bu yorum lastiğin özelliğini en iyi şekilde açıklamaktadır. Bunların dışında lastik sessiz ve konforlu bir sürüş sunmaktadır (denge sağlamaktadır).

Sürcü yorumlarından biri bu modelin performansını çok iyi bir şekilde özetlemektedir: „lastik ıslak zeminde çok iyi yol tutuyor, virajlara hızla girildiğinde dahi yola adeta yapışıyor. Ayrıca çok dayanıklı, gürültüsü ise duyulamayacak kadar düşük.”

Model bu çok iyi sürüş parametrelerini simetrik sırt desenine borçludur. 

Firestone Japon firma Bridgestone'a ait olan, orta sınıf lastik üreten bir Amerikan markasıdır. 

 
Makaleyi yararlı buluyor musunuz? Bizi beğenin.

Teşekkürler
Yorum ekle
Kabul Ediyorum Gizlilik Politikası nowe okno
(Dikkat: Forumdaki yorumlar modere edilmektedir.)