195/60 R15 ebatında,kullanıcı yorumlarına göre 2014 yazlık lastik testleri

  • Yazar: OPONEO.COM.TR
Yaz lastiği model seçiminde karasız mısınız? Lastik seçimi yaparken lastik testleri, uzman yorumları ve kullanıcı tecrübelerinden faydalanmak oldukça işinize yarayacaktır. Bu sayede aracınızla ve sürüş tarzınızla tam anlamıyla uyumlu lastik seçimi yapmanız daha kolay olacaktır. Aşağıda kullanıcı yorumlarının özeti niteliğinde, 195/60 R15 ebatlarındaki yaz lastiklerinin en iyilerini gösteren bir liste bulunmaktadır. Ayrıca listede sürücülerden  en fazla sayıda pozitif yorum alan lastik modelini “Oponeo tavsiyesi” şeklinde işaretledik. 

195/60 R15 ebatlı lastiklerin uyumlu olduğu bazı araçlar: Opel Astra, Toyota Avensis, Corolla, Volvo V70.

OPONEO kullanıcılarına göre en iyi 195/60 R15 yaz lastikleri
Lastik Modeli Not  
1. Uniroyal RainExpert 4,4 Ürün Sayfası
2. Nokian Line 4,4 Ürün Sayfası
3. Continental ContiPremiumContact 5 4,3 Ürün Sayfası
4. Bridgestone Potenza Adrenalin RE002 4,3 Ürün Sayfası
5. Fulda ECOCONTROL HP 4,3 Ürün Sayfası

*Veriler 2013 Aralık ayına kadardır.

En iyi derecesi 5 olan, 1-5 ölçeği geçerlidir.

Uniroyal RainExpert (Puan ortalaması 4,4)


Uniroyal RainExpert.

Uniroyal RainExpert sürücüler tarafından en çok değerlendirme alan yaz lastiklerinden biridir. Model için bu zamana kadar 411 adet değerlendirme yapılmış, bu değerlendirmelerden 59% kadarında “çok iyi” oyu kullanılmış, 33% kadarında ise mümkün olan en yüksek puan verilmiştir. Bu modeli değerlendirmiş olan kullanıcıların 98%'lik kısmının bu modeli diğer sürücülere de tavsiye ediyor oluşu bir tesadüf değildir.

Uniroyal RainExpert çoğu binek araçla uyumlu olan bir modeldir. 

Üretici firmanın yağmur lastiklerinde uzman olduğu bilinen bir gerçektir, Uniroyal RainExpert modelinin ıslak zemin performansı da tam anlamıyla göz doldurmaktadır. Sürücülerin dikkat ettiği bir diğer konuysa lastiğin harika bir fiyat – kalite oranına sahip olmasıdır. Sürücü yorumlarına göre bu model aynı zamanda sessiz çalışmakta, her türlü koşulda asfalta çok iyi tutunmaktadır.

Islak zeminde gösterilen mükemmel sürüş özelliklerini modern, yönelimli sırt deseni haketmektedir.

Uniroyal RainExpert katıldığı 2012 yılında düzenlenen 195/65 R15 H ebatları „Auto Motor und Sport” testinde 3. sırayı almıştır. 2011 yılındaysa lastik prestijli ADAC testini  2. sırada tamamlamıştır. 

Uniroyal yağmur lastiği üretiminde uzmanlaşmış, belçikalı bir orta sınıf lastik üreticisidir. Firma alman şirket Continental'e aittir.

Nokian Line (Puan ortalaması 4,4)


Nokian Line.

Lastik şu ana kadar 158 sürücü tarafından değerlendirildi. 56% kadarı lastiğe “çok iyi” oyu verirken, 36%'lık bir kısım lastiğe “mükemmel” oyunu uygun gördü. Bu lastik sürücülerin 95%'i tarafından diğer sürücülere tavsiye edilmekte.

Model kompakt ve orta sınıf araçlar için olduğu kadar yüksek sınıf araçlarla da uyumludur. 

Peki bu modeli kullananların gözüne çarpan özellikler neler oldu? Herşeyden önce yüksek konfor seviyesi, düşük dönme direnci (yakıt tasarrufu), her türlü zeminde çok iyi  yol tutuş performansı (virajlar da dahil olmak üzere) ve lastiğin çekici dış görünüşü  dikkatlerden kaçmamıştır.

Lastik tüm bu performanslarını her türlü zeminde iyi çalışabilen asimetrik sırt desenine borçludur.
Nokian Line ADAC, ACE/GTÜ dernekleri ve „Auto Bild” dergisi tarafından 2013 yılında düzenlenen testlerde “tavsiye edilen” ve “şiddetle tavsiye edilen” notlarını almıştır. Bunların dışında lastik „Auto Motor und Sport” 205/55 R16 V ebatları testini 2. sırada tamamlamıştır.

Nokian yüksek sınıf (premium sınıf) lastik üretimi yapan finlandiyalı bir firmadır.

Continental ContiPremiumContact 5 (Puan ortalaması 4,3)


Continental ContiPremiumContact 5.

Continental ContiPremiumContact 5 geniş yelpazedeki araçlarla uyumlu bir lastiktir. Kullanıcıların 53% kadarı bu lastiğin performansı için en yüksek oyu kullanmıştır. 

"Lastik harika çalışıyor, gürültü yapmıyor, virajlarda yola çok iyi tutunması da güvenlik açısından çok iyi bir artı. Amortizasyonu da tek kelime ile süper", "özellikle ıslak zeminlerdeki performansı muazzam", "her türlü koşulda yol tutuşu oldukça güçlü, su aktarımı problemsiz ve sessiz lastikler", "su üzerinde harika performans, hareketlenme ve frenleme kusursuz "  - bu lastiği kullananların yorumlarından bazıları. 

Lastik bu harika performansını modern asimetrik sırt deseninden almaktadır.

Modelin hesabında bir çok testten aldığı başarılı sonuçlar bulunmaktadır. 2012 yılında model ADAC i ACE testlerinde iki kez birinciliği elde etmiştir. 2013 yılında ise lastik ADAC testinde 2. sırayı almış, "Auto Zeitung" testini de 3. sırada bitirmiştir. Ayrıca lastik 3 kez "tavsiye edilen" ünvanına da sahiptir (ACE, "Auto Bild" ve "Auto Motor und Sport" testleri). 

Continental ürettiği premium sınıf lastiklerle tüm dünyaya ün salmış bir alman lastik şirketidir.

Bridgestone Potenza Adrenalin RE002 (Puan ortalaması 4,3)


Bridgestone Potenza Adrenalin RE002.

Bridgestone Potenza Adrenalin RE002 kullanıcılarının 53%'ü bu lastik için “çok iyi” notunu kullanmış, 95%'lik bir kısım ise bu lastiği tanıdıklarına tavsiye edeğini deklare etmiştir.

Bridgestone Potenza Adrenalin RE002 sportif karakterli binek araçlara göre tasarlanmıştır. 

Çekici görünümü, yazın karşılaşılması muhtemel her türlü zemin koşulunda emin bir kontrol sağlaması bu lastiğin avantajlarından bazılarıdır. Sürücülerin övgüyle bahsettikleri özellikler arasında lastiğin dinamik sürüşlere izin veren yapıda oluşu, onun sportif karakteri de yer almaktadır. Bu modelin yüksek notlar almasındaki bir diğer etken de virajlardaki yol tutuşu ve stabilitesidir.
Erişilen bu performansları lastiğin asimetrik sırt deseni haketmektedir. Ayrıca sürücülere göre bu sırt deseni yapısı lastiğe estetik açıdan da pozitif yönde etki etmektedir.

Modelin yazın karşılaşılması pek muhtemel zorlu koşullara harika adapte olabilen  çok yönlü özelliklere sahip olması nedeniyle onu “Oponeo tavsiyesi” şeklinde işaratledik. 

Bridgestone premium sınıf lastik üretimi yapan bir japon markasıdır.

Fulda ECOCONTROL HP (Puan ortalaması 4,3)


Fulda ECOCONTROL HP.

Fulda ECOCONTROL HP modeli çok yönlü bir lastik olup 109 adet değerlendirme almıştır. Bunların 58%'inde lastik “çok iyi” notunu almıştır. Bu modelin en çok dikkat çekici akıbeti ise kullananların 99% kadarının bu lastiği diğer sürücülere de tavsiye ediyor oluşudur!

Çok iyi derecede su aktarımı, kuru zeminde mükemmel frenleme ve hızlanma performansları (aşırı yük altında bile) bu lastiğin en büyük avantajları arasındadır. Sürücüler aynı zamanda lastiğin dayanıklılığı ve konforundan da övgüyle bahsetmişlerdir. Çoğu kullanıcının bu lastiği seçme nedenleri arasında modelin çok iyi olan fiyat – performans oranı bulunmaktadır.

Lastik her türlü yaz zemininde gösterdiği mükemmel performansı asimetrik sırt desenine borçludur.
2013 yılında lastik 4 adet teste katılmıştır. Tüm testlerden “iyi”, “tavsiye edilen” veya “şiddetle tavsiye edilen” norlarıyla ayrılmıştır. Bu testler ADAC, ACE/GTÜ dernekleri,  „Auto Bild” ve „Auto Motor und Sport” dergileri tarafından düzenlenmişlerdir. Bir yıl öncesindeki ACE/GTÜ 205/55 R16 ebatları testinden lastik 3. sırada ayrılmıştır.

Fulda orta sınıf lastik üretimi yapan, amerikan firma Goodyear'a ait bir alman markasıdır.

 
Makaleyi yararlı buluyor musunuz? Bizi beğenin.

Teşekkürler
Yorum ekle
Kabul Ediyorum Gizlilik Politikası nowe okno
(Dikkat: Forumdaki yorumlar modere edilmektedir.)