195/65 R15 ebatında,kullanıcı yorumlarına göre 2014 yazlık lastik testleri

  • Yazar: OPONEO.COM.TR
Lastik yorum sayısı bakımından internet sitemiz Avrupanın en geniş veritabanına sahiptir ve sürücülere lastik seçiminde oldukça yardımcı olmaktadır. 70 bini aşkın yorum ve değerlendirme sayısı, sürüş tarzınıza ve araç tipinize en uygun olan lastik modeli seçimini problem olmaktan çıkarır. Sıralamada aynı zamanda tarafımızca özellikle tavsiye edilen lastilkleri de bulabileceksiniz.

Poüler lastik ebatlarından biri olan 195/65 R15 genellikle şu araçlara monte edilmektedir: Ford Focus, Scorpio, Kia Cee'd, Mercedes klasa C, E,  Opel Astra, Meriva, Vectra, Peugeot 307, Expert, Renault Kangoo, Laguna, Megane, Safrane, Rover 75, Saab 9-5, Seat Leon, Toledo, Skoda Octavia, VW Bora, Golf, Passat.

OPONEO kullanıcılarına göre en iyi 195/65 R15 yaz lastikleri
Lastik Modeli Not  
1. Dunlop SP Sport Bluresponse 4,5 Ürün Sayfası
2. Uniroyal RainExpert 4,4 Ürün Sayfası
3. Nokian Line 4,4 Ürün Sayfası
4. Continental ContiPremiumContact 5 4,3 Ürün Sayfası
5. Fulda ECOCONTROL HP 4,3 Ürün Sayfası


*Veriler 2013 Aralık ayına kadardır.

En iyi derecesi 5 olan, 1-5 ölçeği geçerlidir.

Dunlop SP Sport Bluresponse (Puan ortalaması 4,5)


Dunlop SP Sport Bluresponse.

Dunlop SP Sport Bluresponse tüm zemin tiplerinde yüksek performans gösteren modern bir lastiktir. Model orta ve yüksek sınıftaki otomobiller için tasarlanmıştır. 

Lastiğin yakıt tasarrufu, düşük gürültülü oluşu ve her türlü zeminde harika yol tutuşu performansları gibi özellikleri sürücü yorumlarında da doğrulanmaktadır.   

Dunlop SP Sport Bluresponse kuru zeminde olduğu kadar ıslak zeminde de kısa bir fren mesafesine sahiptir. Lastiğin üretiminde uygulanmış olan modern teknolojiler sayesinde dönme direnci indirgenmiş, bununla birlikte lastik yakıt tüketiminde daha tasarruflu bir hale gelmiştir.

Özel asimetrik sırt deseni su aktarımının hızlıca gerçekleşmesini sağlayarak aquaplaning riskini düşürmekte, lastik ani manevralara karşı maksimum güvenlik sağlamaktadır.

2013 yılında Dunlop Sport Bluresponse aralarında prestijli „Auto Zeitung”, „Auto Motor und Sport” testlerinin de bulunduğu bir çok testlerden 1. sırada ayrılmıştır. Yine aynı yıl lastik, bir diğer prestijli ADAC testinde 3. sırayı elde etmeyi başarmıştır (aldığı not "iyi"). 

Dunlop markası lastik branşındaki lider firmalardan biri olan Goodyear'a aittir.

Uniroyal RainExpert (Puan ortalaması 4,4)


Uniroyal RainExpert.

Uniroyal RainExpert kompakt araçlar için ideal bir seçimdir. Lastik ağır yağmurlu yollarda iyi iş görmekte, aynı zamanda yakıt tasarrufu da sağlamaktadır.

Sürücüler yorumlarında lastiğin harika yol tutuşu özellikleri ile birlikte dayanıklılığı ve uzun ömürlü oluşuna da dikkat etmişlerdir. Uniroyal RainExpert kuru yollarda olduğu kadar ıslak yollarda da, yüksek hızlarda dahi iyi performans sağlamaktadır. Bu modeli kullanmış olanların altını çizdiği diğer özellikler arasında kısa fren mesafesi ve iklim koşullarından bağımsız bir şekilde emin bir kontrol sunulmasıdır.

Modele modern, yönelimli bir sırt deseni uygulanmıştır. Bu sayede su aktarımı hızlı ve etkin bir şekilde yerine getirilip, yağmurlu havalarda muzzam performans elde edilinmiş olunmaktadır.
Bu modelin yazın sıkça karşılaşılan ıslak zeminlerde göstermiş olduğu mükemmel performanstan dolayı onu “Oponeo tavsiyesi” şeklinde işaretledik.

Lastik sezonluk test uzmanları tarafından takdirler almıştır (ör. 2012 yılında „Auto Motor und Sport” testinde tavsiye edilen, 2011 yılında prestijli ADAC testinde ikinci sırayı elde etmeyi başarmıştır).

Uniroyal markasının kökleri XIX yy'ın sonlarına kadar ulaşmaktadır. Ürettiği lastikler tüm dünyadaki sürücüler tarafından kullanılmaktadır. Marka alman lastik şirketi Continental'e aittir.

Nokian Line (Puan ortalaması 4,4)


Nokian Line.

Nokian Line lastiklerinden daha fazlasını bekleyen sürücülere hitap eden premium sınıfa ait modern bir lastiktir. Model kompakt, orta ve yüksek sınıf araçlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. 

Sürücüler yorumlarında lastiğin uzun ömürlü oluşundan ve dayanıklılığından bahsetmektedirler. Sırt deseni yapısı sayesinde lastik zemine harika tutunmakta, fren mesafesi kısalmaktadır. 

Nokian Line aynı zamanda yüksek sürat halinde bile stabilite sunmasının yanı sıra, dönme direncini düşürerek yakıt tasarrufu da sağlar. Lastiği kullanmış olanlar modelin zorlu iklim şartlarında gösterdiği performanstan da övgüyle bahsetmektedirler.

İki özel bölüme ayrılan (iç ve dış kısım olmak üzere) asimetrik sırt deseni sayesinde  harika performanslar elde edilinmektedir.

Model aralarında ACE/GTÜ, ADAC, „Auto Motor und Sport”'un da bulunduğu 2013 yılında düzenlenmiş olan lastik testlerinden yüksek notlar alarak ayrılmıştır.

Finlandiyalı bir lastik üreticisinin ürünü olan Nokian Line özellikle iskandinavyanın iklim koşulları göz önüne alınarak tasarlanmıştır. Üretici firmanın uzmanı olduğu alan zorlu kış iklimleridir.

Continental ContiPremiumContact 5 (Puan ortalaması 4,3)


Continental ContiPremiumContact 5.

Continental ContiPremiumContact 5 en modern teknolojiler kullanılarak üretilmiş, premium sınıfa ait çok yönlü bir lastiktir. Bu model kalitesini ve güvenilirliğini yıllardır tabi tutulduğu testlerde gösterdiği yüksek performansıyla kanıtlamaktadır.

Lastik yorumlarında özellikle lastiğin kısa fren performansı ve ıslak zeminlerdeki iyi yol tutuşu özelliklerinden bahsedilmiştir. Bunların dışında Continental ContiPremiumContact 5 ayrıca her türlü zeminde muazzam performans göstermektedir, düşük bir dönme direncine sahiptir. 

Sürücüler lastiğin konforlu oluşu ve düşük gürültü seviyesinden de övgüyle bahsetmektedirler. Continental ContiPremiumContact 5 daha güvenli, sürüş özellikleri daha gelişmiş, ve ayrıca emin bir manevra kaabiliyeti sunmaktadır.

Asimetrik sırt deseni sayesinde her türlü zeminde maksimum performans elde edilinir.

Lastik 2013 ve 2012 yıllarında aralarında prestijli „Auto Zeitung”, ACE/GTÜ, „Auto Motor und Sport”'un da bulunduğu bir çok testte dikkatleri üzerine çekmiştir. Bunların dışında 2013 yılındaki ADAC testinde 2. sırayı elde etmiştir (aldığı not "iyi"). 

Continental lastiklerinin fabrika çıkışlı olarak monte edildiği bazı araçlar: Daimler, BMW, GM, Ford, Audi, Porsche vs. 

Alman firma Continental 1871 yılından beri lastik pazarındadır.

Fulda ECOCONTROL HP (Puan ortalaması 4,3)


Fulda ECOCONTROL HP.

Fulda ECOCONTROL HP güvenliğe ve dinamik sürüş tarzına önem veren sürücüler düşünülerek tasarlanmıştır.

Sürücülerin bu modelde dikkat ettikleri özellikler arasında lastiğin uygun fiyatlı oluşu ve kuru veya ıslak zemin üzerinde sahip olduğu kısa fren mesafesi bulunmaktadır. Yine dikkat edilen diğer konular arasında düşük gürültü seviyesi, emin bir kontrol sağlaması ve konforlu oluşudur. Yapılan yorumlar arasında yakıt tüketiminin azaltılması da yer almaktadır.

Fulda ECOCONTROL HP geliştirilmiş asimetrik sırt deseni yapısı sayesinde zemin ile devamlı olarak kontakt sağlamakta, bu sayede daha iyi sürüş özellikleri ve yol güvenliği elde edilinmektedir.
Lastik sürücülerin ve test uzmanlarının takdirini kazanmıştır - 2012 ve 2013 yıllarında model ADAC, „Auto Motor und Sport”, ACE/GTÜ testlerini üst sıralarda tamamlamıştır.

Alman markası olan Fulda gelişmiş teknolojisini lastik piyasasında 100 yılı aşkın bir zamandır sürdürmektedir. Firma günümüzde çeşitli araç tipleri için birbirinden farklı ekipmanlar sunmakta, alanındaki liderlerden biri olma sıfatını taşımaktadır. Amerikan şirket Goodyear'a aittir.
Makaleyi yararlı buluyor musunuz? Bizi beğenin.

Teşekkürler
Yorum ekle
Kabul Ediyorum Gizlilik Politikası nowe okno
(Dikkat: Forumdaki yorumlar modere edilmektedir.)