205/55 R16 ebatında,kullanıcı yorumlarına göre 2014 yazlık lastik testleri

  • Yazar: OPONEO.COM.TR
Bu makalede internet portalımız kullanıcıları tarafından belirlenmiş olan 205/55 R16 ebatlarının en iyi yaz lastiği modelleri ile tanışacaksınız. Avrupa ve dünya genelinde lastik yorumları konusunda en geniş veritabanına sahip durumdayız (şu anda 70 bin adeti aşkın vaziyettedir). Siz de diğer sürücülerin fikirlerine göz atın. Aşağıdaki sıralamada bizim tarafımızdan en çok tavsiye edilen modeli de bulabileceksiniz.

205/55 R16 ebatlarındaki lastiklerin en sık monte edildikleri araçlar (jenerasyona bağlı olarak): Audi A3, A4, A6, BMW Seria 3, Ford Focus, Mondeo, Mercedes Klasy C, Renault Laguna, Megane, Seat Leon, Skoda Octavia, Superb, Toyota Avensis, VW Golf, Passat.

OPONEO kullanıcılarına göre en iyi 205/55 R16 yaz lastikleri
Lastik Modeli Not  
1. Dunlop SP Sport Bluresponse 4,5 Ürün Sayfası
2. Goodyear Efficientgrip Performance 4,4 Ürün Sayfası
3. Uniroyal RainExpert 4,4 Ürün Sayfası
4. Nokian Line 4,4 Ürün Sayfası
5. Bridgestone Turanza T001 4,4 Ürün Sayfası

*Veriler 2013 Aralık ayına kadardır.

En iyi derecesi 5 olan, 1-5 ölçeği geçerlidir.

Dunlop SP Sport Bluresponse (Puan ortalaması 4,5)


Dunlop SP Sport Bluresponse.

Dunlop SP Sport Bluresponse orta ve üst sınıf binek araçlar için olan en modern yaz lastiklerinden biridir. Model piyasaya 2012 yılında çıkmıştır. Sürücülerin ve sezonluk test uzmanlarının takdirlerini kazanmıştır (aralarında ADAC, "Auto Motor und Sport" ve "Auto Zeitung"'un da bulunduğu podyumlarda düzenli olarak boy göstermiştir).

Sitemiz kullanıcılarına göre Dunlop SP Sport Bluresponse çok düşük dönme direncine sahiptir ve bu araç tarafından kullanılan yakıtta gözle görülür bir düşüş sağlamaktadır. Yine kuru ve ıslak zeminlerde de lastiğin yol tutuşu çok yüksek seviyelerdedir. Sürüş sırasında lastik stabilitesini hissettirmekte, sürücünün komutlarına ve manevralarına anında reaksiyon gösterebilmektedir.

Dunlop SP Sport Bluresponse'un asimetrik sırt deseni manevra kaabiliyetini geliştirir ve yoldaki iklim koşullarına bağlı olmaksızın uygun bir çekiş gücü sağlar.

Lastik 2013 yılında düzenlenen ADAC derneği testlerini 3. sırada tamamlamıştır. 

Dunlop markasının lastik branşının liderlerinden olan amerikan firma Goodyear'a ait olduğunu da bilmekte fayda vardır.

Goodyear Efficientgrip Performance (Puan ortalaması 4,4)


Goodyear Efficientgrip Performance.

Goodyear Efficientgrip Performance amerikan firmanın en iyi ve aynı zamanda da en popüler serilerinden biridir. Model lüks otomobillerin yanı sıra orta sınıf araçlara da hitap etmektedir. Lastiğin piyasaya çıkışı 2013 yılında gerçekleşmiştir ve hemen uzmanların ilgi odağı haline gelmiştir - testleri: ADAC (çok iyi), ACE/GTU, "Auto Bild", "Auto Motor und Sport" ve "Auto Zeitung".

Sitemiz kullanıcılarının yorumlarına göre lastik kuru ve ıslak zeminlerde mükemmel çalışmaktadır. Tüm manevralar ve viraj alımları emin ve problemsiz bir şekilde gerçekleşmektedir. Derin su birikintilerinde yapılan sürüşlerde dahi lastik stabilitesinden ödün vermemekte, aquaplaning durumlarına karşı daima dirençli kalmaktadır.

Lastiğin bir diğer avantajı da yüksek konfor sağlanması açısından önem taşıyan, çok iyi bir balansa sahip olması yer almaktadır. Bu lastiğin montesinden sonra bazı sürücüler yakıt tüketiminde azalma olduğuna dikkat etmişlerdir.

Lastiğe modern asimetrik sırt deseni uygulanmış, bu sayede yüksek performans özellikleri konfor ile birleştirilmiştir.

Goodyear EfficientGrip Performance, MG3'ün orijinal ekipmanıdır.

Uniroyal RainExpert (Puan ortalaması 4,4)


Uniroyal RainExpert.

Uniroyal RainExpert çoğu binek araç ile uyumlu, en sık seçilen yaz lastiklerinden biridir.  2012 yılında model "Auto Motor und Sport" testinde 3. sırayı almıştır. 2011 yılında lastik ADAC derneği testini de 2. sırada tamamlamayı başarmıştır.

Sürücülerin yorumlarına göre bu model dengeli bir performansa sahiptir. Uniroyal RainExpert kuru zeminlerde olduğu kadar yağmur anında da oldukça iyi iş görmektedir. Bu lastikler ile yolculuklar bir yaz lastiğine göre uygun konfor seviyesindedir – Kulak yorucu gürültüye sebep olmaz, zemin dengesizliğine kolayca adapte olur. Kullanıcılarımız bu modelde herhangi bir erken aşınma belirtisine rastlamamışlardır. Modelin bir diğer büyük avantajı da mükemmel bir fiyat – kalite oranına sahip oluşudur.

Lastik yönelimli sırt deseni barındırmaktadır ve yan kısmında bir şemsiye işareti taşır. Bu işaret Uniroyal firmasına ait olup, lastiğin ıslak zeminde mükemmel özelliklere sahip olduğunu belirtmektedir. Yönelimli sırt deseninin modern lastik karışımı ile birleştirilmesi sayesinde lastik su aktarımını harika bir şekilde gerçekleştirmekte, ıslak zeminlerde muazzam bir yol tutuşu sağlamaktadır. Böylece en zorlu yol koşullarında dahi yol güvenliği maksimum seviyededir. Bu özellikler sürücü yorumlarınca da doğrulanmaktadır.

Uniroyal markası dünyanın en tanınmış lastik üretici şirketi olan Continental'e aittir.

Nokian Line (Puan ortalaması 4,4)


Nokian Line.

Nokian Line yüksek seviyede güvenlik, konfor ve yakıt tasarrufu sağlayan bir premium sınıf lastiktir. Model kompakt, orta ve üst sınıf binek araçlara göre tasarlanmıştır. 2013 yılında lastik ADAC (aldığı not “iyi”), ACE/GTU, "Auto Bild" ve "Auto Zeitung" testlerini üst sıralarda tamamlamıştır.

Sitemiz kullanıcılarına göre Nokian Line lastikleri zemin dengesizliğine karşı çok iyi önlem alabilmekte ve kuru zeminde oldukça kısa bir fren mesafesine sahiptir. Model kuru veya ıslak yüzeylerde viraj alımlarını kolay bir hale getirmektedir. Nokian Line sunduğu yüksek performans sayesinde yol tutuşundan ödün vermeksizin dinamik sürüşlere olanak sağlamaktadır. Lastiğin düşük dönme direnci araç tarafından kullanılan yakıt miktarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Nokian Line modelinde, lastiğin değişken iklim koşullarında iyi parametrelere sahip olmasını sağlayan ve yolculuk sırasında titreşimi azaltan asimetrik sırt deseni yapısı uygulanmıştır.

Bu modelin almış olduğu yüksek yol performansı puanları ve profesyonel lastik testi sonuçlarında yüksek yerler elde etmesi nedeniyle tarafımızca “Oponeo tavsiyesi” şeklinde işaretlenmiştir.

Lastiğin üretici firması Nokian finlandiyalı bir markadır ve zorlu koşullarda mükemmel çalışan lastik üretiminde uzmanlaşmıştır.

Bridgestone Turanza T001 (Puan ortalaması 4,4)


Bridgestone Turanza T001.

Bridgestone Turanza T001 en modern teknolojiler kullanılmak suretiyle lüks otomobiller için üretilmiş, premium sınıfa ait bir lastiktir. Kullanılan bu ileri teknoloji sayesinde lastik kendi kategorisinin en iyi modellerinden biri haline gelmiştir. Lastik 2012 ve 2013 yıllarında düzenlenen ADAC (not “iyi”), ACE/GTU, "Auto Bild", "Auto Motor und Sport" ve "Auto Zeitung" testlerinde tavsiye edilmiştir.

Kullanıcı yorumlarına göz attığımız takdirde, sürücülerin bu lastiğin montesinden sonra sürüşlerinin daha stabil, gürültüsüz ve konforlu bir hale geldiğini farketmek zor değildir.  Bridgestone Turanza T001 zemin dengesizliklerine karşı harika bir şekilde denge sağlar ve rahatsız edici bir gürültüye neden olmaz.

Lastiği deneylemiş olan sürücüler yüksek performansın güvenli sürüş ile birleştirilmiş olmasının da altını çizmektedirler. Bridgestone Turanza'nın asimetrik sırt deseni yüksek hızlarda dahi viraj alımını problemsiz bir hale getirmekte, güvenliğinizi tehdit edebilecek aquaplaningden koruma sağlamaktadır.

Bridgestone Turanza T001, Volvo V40'ta orijinal ekipman olarak kullanılmıştır.
Makaleyi yararlı buluyor musunuz? Bizi beğenin.

Teşekkürler
Yorum ekle
Kabul Ediyorum Gizlilik Politikası nowe okno
(Dikkat: Forumdaki yorumlar modere edilmektedir.)