215/50 R17 ebatında,kullanıcı yorumlarına göre 2014 yazlık lastik testleri

  • Yazar: OPONEO.COM.TR
Oponeo internet portalında 70 bini geçen sayıda lastik yorumu bulunmaktadır. Bu yorumlar lastiklerin karşılaştırılmasının yapılması ve sürüş tarzınıza en uygun lastik seçimi yapılmasını çok daha kolay bir hale getirmektedir. Özellikle araştırdığınız bir modelin avantajları hakkında daha fazla bilgi edinmek için veritabanımızdan faydalanın. Ebatları 215/50 R17 olan lastiklerden biri tarafımızca da özellikle tavsiye edilmektedir.

215/50 R17 ebatlarını kullanan araçlar arasında örnek olarak: Audi S4, Fiat Croma, Mitsubishi Eclipse, Renault Laguna ve Volvo V60 bulunmaktadır.

OPONEO kullanıcılarına göre en iyi 215/50 R17 yaz lastikleri
Lastik Modeli Not  
1. Nokian Line 4,4 Ürün Sayfası
2. Goodyear EfficientGrip 4,2 Ürün Sayfası
3. Continental ContiSportContact 5 4,0 Ürün Sayfası
4. Toyo Proxes T1-R 3,9 Ürün Sayfası
5. Dunlop SP Sport Fastresponse 3,8 Ürün Sayfası

*Veriler 2013 Aralık ayına kadardır.

En iyi derecesi 5 olan, 1-5 ölçeği geçerlidir.

Nokian Line (Puan ortalaması 4,4)


Nokian Line.

Nokian Line yüksek seviyede güvenlik, konfor ve yakıt tasarrufu sağlayan üst düzey bir lastiktir. 2013 yılında lastik ADAC, ACE/GTU, "Auto Bild" ve "Auto Zeitung" testlerinde yüksek sıraları elde etmeyi başarmıştır. Modelin hitap ettiği araçlar kompakt, orta ve üst sınıftaki binek otomobillerdir. 

Sitemiz kullanıcılarına göre Nokian Line: „zemine mükemmel tutunuyor, virajlarda bile dinamik sürüşe izin veriyor oluşu gerçekten memnun edici; lastiğin dönme direnci aracımın fabrika çıkışlı lastiklerine göre çok daha düşük seviyede, yani yakıt tasarrufu sağlıyor; lastiklerin kolay kolay aşınmıyor oluşu da büyük bir artısı”.

Model kuru zeminlerde olduğu kadar ıslak zeminlerde de viraj alımlarını gövenli bir hale getirmektedir. Nokian Line gösterdiği yüksek performans sayesinde yol tutuşundan ödün vermeksizin dinamik sürüşlere olanak sağlamaktadır. Düşük dönme direnci sayesinde aracın yakıt tüketimi daha düşük seviyededir. Tüm bu olağanüstü özelliklerden dolayı bu lastiği “Oponeo tavsiyesi” olarak işaretlemiş bulunmaktayız. 

Nokian Line modeline uygulanan asimetrik sırt deseni farklı zemin koşullarında lastiğin iyi parametrelere sahip olmasını sağlamakta, aynı zamanda sürüş sırasında oluşan titreşimleri de indirgemektedir.

Üretici firma Nokian lastikleri Finlandiya'dan gelmektedir. Nokian zor şartlar için lastik üretimi alanında uzmanlaşmış bir firmadır.

Goodyear EfficientGrip (Puan ortalaması 4,2)


Goodyear EfficientGrip.

Goodyear EfficientGrip premium sınıfa giren, yani en yüksek kategorideki çok yönlü bir lastiktir. Model ADAC derneği, „Auto Zeitung” ve „Auto Motor und Sport” dergilerinin testlerinde yüksek yerler elde etmiştir.

Goodyear EfficientGrip son yıllarda sürücülerin takdirini kazanarak ünlenmiştir. Yapılan yorumlara örnek olarak „araba bu lastiklerle oldukça emin gidiyor, yeterince sessizler ve  ıslak zeminde hayret verici bir fren performansına sahipler” verilebilir.

Yorum yapan diğer sürücülerin fikirlerinde de benzerlikler görülmekte, ör. „Özellikle düşük dönme direnciyle bu lastik bir harika, yakıt tüketiminde oldukça azalma var. Bunun dışında yol tutuşu olağanüstü, virajlarda 0 hata ve oldukça yüksek konfor”.

Model, üst yüzeyini iç ve dış olmak üzere iki kısıma ayıran asimetrik sırt desenine sahiptir. Bu şekilde lastiğe iş bölümü yaptırılmış olunur (Su aktarımı, virajlarda ve kuru zeminlerde kontrol performansları). Bu sayede de model farklı koşullarda yüksek derecede güvenlik sağlayabilmektedir.

Lastiğin orijinal ekipman olarak monte edildiği araçlardan bazıları: Fiat 500, 500C, Panda; Ford Focus, Mondeo; Mercedes Benz class B, CLS, klasa E, klasa S, Audi A6, VW Golf ve Toyota Auris.

Üretici amerikan firma Goodyear lastik branşındaki liderlerden biridir.

Continental ContiSportContact 5 (Puan ortalaması 4,0)


Continental ContiSportContact 5.

Continental ContiSportContact 5 kendi sınıfının en popüler lastiklerinden biridir. Model alman dernek ADAC tarafından özellikle tavsiye edilmiştir (2013 yılı testlerinde). Güçlü ve SUV tipi araçlarda mükemmel derecede iş görmektedir.

Kullanıcılarımız da bu model hakkında pozitif fikirlere sahiptirler, ör. „Çok çok iyiler. Virajlarda olağanüstü yol tutuşu, ıslak zemin performansı diğer modellere tam bir örnek teşkil etmekte”. Continental ContiSportContact 5 modeli oldukça çok yönlü bir üründür: „Zayıf bir yönü bulunmamakta, kusursuz yol performansına sahip. Yağmurda yolculuk etmenin bu lastikler için hiç bir dezavantajı yok. Kuru zeminde de çok iyiler. Sessiz ve konforlular”.

Bu modelin tüm yüzeylerde gösterdiği yüksek performans, lastiğin yüzeyini iki özel kısma (iç ve dış olmak üzere) ayıran asimetrik sırt deseni sayesinde elde edilinmiştir. 

Continental lastiklerinin orijinal ekipman olarak monte edildiği araçlardan bazıları: BMW, Audi, Ford, Porsche vs. 

Alman firma Continental, lastik üretiminde dünyanın en tecrübeli firmalarından biri olma ünvanını taşımaktadır.

Toyo Proxes T1-R (Puan ortalaması 3,9)


Toyo Proxes T1-R.

Toyo Proxes T1-R sportif karakterli bir premium sınıf lastiğidir. Model dinamik karakterli araçlarda, agresif sürüş tarzına oldukça elverişlidir. Lastik profesyonellere olduğu kadar amatör sürücülere de tavsiye edilmektedir.

İnternet portalımız kullanıcılarına göre Toyo Proxes T1-R modeli „klasını ıslak zeminlerde gösteriyor – şahane kontrol, suyla dolu yollarda hızla giderken bile sürücüye bunu hissettirmiyor, ıslak zeminde frenleme yaparken ABS sadece çok hafif bir düzeltme yapıyor”.

Modelin diğer özellikleri de yüksek seviyelerde bulunmakta – „bu lastiklerin kuru zemindeki avantajları sayesine ciddi bir kazayı hasar almadan atlattım (yaklaşık 70 km/h ile giderken frenleme yaptım) ve bu model sayesinde aracımın yakıt tüketimi yaklaşık 15% azaldı”. Kullanıcıların çoğu aynı zamanda lastiğin sessizliğinden de memnuniyetlerini dile getiriyorlar.

Toyo Proxes T1-R ıslak zeminlerde mükemmel performans sağlayan yönelimli bir sırt deseni içermektedir.

Bir japon firması olan Toyo motor sporları alanında yıllardan beri aktif olarak rol almaktadır. Bu sayede en yüksek performanslara ulaşabilen lastikler üretebilmektedir.

Dunlop SP Sport Fastresponse (Puan ortalaması 3,8)

Dunlop SP Sport Fastresponse.

Dunlop SP Sport Fastresponse çeşitli binek araçlara hitap eden bir premium sınıf yaz lastiğidir.

2007-2012 yılları arasında model aralarında ADAC'ın da bulunduğu testlerde tavsiye edilen ünvanını almıştır (ör. 2011 yılında aldığı not "iyi"). Aynı zamanda „Auto Zeitung”, „Auto Moto”, „Auto Motor und Sport” ve „Auto Zeitung” dergilerinin de takdirlerini kazanmıştır.

Model çoğu kullanıcı tarafından pozitif değerlendirmeler almıştır. Yorumlardan örnek verecek olursak „lastikler sessiz sayılırlar, çekiş performansı iyi, virajlara yüksek hızlarda girildiği zaman bile iyi yol tutuyorlar”. Yine bir başka yorum: „yüksek konfor sağlayan bir model, gerçekten sessizler; aynı zamanda yumuşaklar; kuru zeminlerde  çok iyi yol tutmaktalar, hareket halinde, frenleme yaparken ve virajlarda da öyle”. Dunlop SP Sport Fastresponse tam anlamıyla çok yönlü bir lastiktir.

Dunlop SP Sport Fastresponse sırt kısmını iç ve dış olmak üzere iki ayrı kısma ayıran asimetrik desen içermektedir. Bu sayede lastik değişken yol koşullarında yüksek konfor ve güvenlik sağlamaktadır.

Dunlop, lastik branşındaki lider markalardan biri olan Goodyear'a ait bir britanya markasıdır.

Makaleyi yararlı buluyor musunuz? Bizi beğenin.

Teşekkürler
Yorum ekle
Kabul Ediyorum Gizlilik Politikası nowe okno
(Dikkat: Forumdaki yorumlar modere edilmektedir.)