215/60 R16 ebatında,kullanıcı yorumlarına göre 2014 yazlık lastik testleri

  • Yazar: OPONEO.COM.TR
Oponeo internet portalı lastik yorumu veritabanı 70 bini geçkin sayıda yorum barındırmaktadır. Bu sayede kullanıcılar tarafından seçilen en iyi yaz lastiği sıralamasını oluşturabilmiş bulunmaktayız. Aşağıda 215/60 R16 ebatlarının en beğenilen 5 yaz lastiği modelini bulacaksınız. Seçiminizi daha kolay hale getirmek için bu ürünlerden birini “Oponeo tavsiyesi” şeklinde işaretledik. Bunun anlamı belirtilen modelin tarafımızca özellikle tavsiye edildiğidir. 

215/60 R16 ebatlarındaki lastiklerin kullanıldığı araçlardan bazıları: Peugeot 508, Skoda Yeti, Opel Insignia, Citroen Jumpy, Lancia Thesis.

OPONEO kullanıcılarına göre en iyi 215/60 R16 yaz lastikleri
Lastik Modeli Not  
1. Michelin ENERGY SAVER 4,6 Ürün Sayfası
2. Dunlop SP Sport Bluresponse 4,5 Ürün Sayfası
3. Nokian ZG2 4,3 Ürün Sayfası
4. Nokian V 3,9 Ürün Sayfası
5. Yokohama GEOLANDAR H/T-S G051 3,9 Ürün Sayfası

*Veriler 2013 Aralık ayına kadardır.

En iyi derecesi 5 olan, 1-5 ölçeği geçerlidir.

Michelin ENERGY SAVER (puan ortalaması 4,6)


Michelin ENERGY SAVER.

Bu zamana kadar lastik için 273 sürücü yorum yapmıştır. Bunlardan yarısı çok iyi oyunu kullanmışlardır. 30%'dan fazlası da lastiğe en yüksek oyu vermiştir. Kullanıcıların 90%'lık bir kısmı bu lastiği tavsiye etmektedir. Model çoğu binek arabalarda kullanılabilmek üzere tasarlanmıştır. 

Lastik kuru zeminde mükemmel bir şekilde çalışmaktadır. Yüksek sürüş konforu bu lastiğin en önemli özellikleri arasındadır. Virajları hızlı bir biçimde almak (ıslak zeminler de dahil olmak üzere) herhangi bir sorun yaratmaz, yüksek hızlarda dahi stabiliteden ödün vermez. Lastiğin ek bir avantajı da yakıt tüketimini farkedilir derecede indirgemesidir. Sürücülere göre lastiğin yol tutuşu normal yollarda olduğu kadar otobanlarda yüksek sürat halindeyken de çok iyi bir seviyededir. 

Lastik yüksek verimli oluşunu asimetrik sırt deseni sayesinde elde etmektedir.

Michelin Energy Saver'ın orijinal ekipman olarak kullanıldığı araçlar Ford Fusion, Mercedes CLA, Class C, E, Skoda Octavia ve Superb.   

2012 yılında lastik ADAC testinde 2. sırayı (notu “iyi”) almıştır. Bir yıl öncesinde ise yine ADAC tarafından uygulanan testte üçüncülüğü elde etmiştir. Ayrıca „Auto Bild” dergisinin uyguladığı testte tavsiye edilen notunu almıştır. 

Michelin en üst seviyede lastik üretimi yapmasıyla ün salmış bir fransız markasıdır.

Dunlop SP Sport Bluresponse (puan ortalaması 4,5)


Dunlop SP Sport Bluresponse.

Bu lastiğe 123 yorum yapılmıştır. Kullanıcıların 43%'ü lastiğe 5, yaklaşık 50%'lik bir kısım ise mümkün olan en yüksek oyu vermiştir! Daha da etkileyici olan sonuç ise 97%'lik bir kısmın bu lastiği tanıdıklarına tavsiye ediyor oluşudur. Model orta ve üst sınıf binek araçlar düşünülerek tasarlanmıştır. 

Her türlü zeminde mükemmel performans gösterilmesi bu lastik modelinin doğası gereğidir. Harika frenleme, hızlanma, viraj performansı bu lastiğin karakteristik özellikleri arasıdadır. Lastiği beğenmiş olan sürücüler aynı zamanda onun manevralara anında cevap verebiliyor oluşunu da değerlendirmişlerdir. Bunların dışında düşük dönme direnci, yani yakıt tasarrufu da bu lastiğin en büyük artılarındandır.

Lastik bu mükemmel performansını barındırdığı en yeni jenerasyon asimetrik sırt desenine borçludur.

Modelin bu kadar verimli oluşu test podyumlarında da ispatlanmıştır. Lastik dernek ve dergilerin uygulamış oldukları testlerde sadece 2013 yılında dört kez 1. sırayı, bir kez de 3. sırayı (ADAC) almıştır. 2012 yılında da “Auto Motor und Sport” testinde ikinciliği elde etmiş, TÜV SÜD derneği ise ıslak zemin, dönme direnci ve konfor gibi özelliklerde bu lastiği en iyi model olarak değerlendirmiştir.

Dunlop en yüksek sınıf lastik üretimi yapan bir firmadır. Firmanın ait olduğu şirket Goodyear'dır.

Nokian ZG2 (puan ortalaması 4,3)


Nokian ZG2.

Nokian ZG2 yaklaşık olarak 90 sürücü tarafından değerlendirilmiştir. 44%'lük bir kesim lastiğe çok iyi oyunu vermiş, 42% ise lastik için en yüksek oyu kullanmıştır. 90%'ı geçkin bir grupsa bu modeli tavsiye etmekte olduğunu belirtmiştir. Lastik sportif karakterli araçlara hitap etmek üzere dizayn edilmiştir. 

Frenleme ve lastiğin farklı yol koşullarındaki stabilite performanslarına kimsenin bir itirazı yoktur. Lastik beklentileri karşılamaktadır. Islak zeminlerde suyu çok hızlı ve etkin bir şekilde aktarmaktadır. Kısaca, “güven ve stabilite hissiyatı veriyor, sanki tren rayındaymış gibi”. 

Bu lastik modelini biz de tavsiye etmeye karar verdik çünkü bu model tüm kategorilerde en kapsamlı performansı sunmaktadır. Üretici firmanın ürün hakkında belirttikleri neredeyse 100% gerçeklik payına sahiptir. Bu lastik modeliyle sürücüler gerçekten her yol tarzında daha emin sürüşler elde etmektedirler. 

Model modern, asimetrik sırt deseni yapısı sayesinde böylesine çok iyi parametrelere ulaşabilmektedir.

2012 yılında lastik „Auto Bild” dergisi tarafından uygulanan testte birinciliği elde etmiştir. 

Nokian en üst sınıf lastik üretimi yapan bir finlandiya markasıdır.

Nokian V (puan ortalaması 3,9)


Nokian V.

Bu kapsamlı lastik için internet portalımızda yapılmış yorum olan sayısı 100'e yakındır. 40%'lık bir kısmı bu modele çok iyi oyunu kullanmışlardır, diğer 40% ise mümkün olan en yüksek oyu kullanmıştır. Sürücülerin yaklaşık olarak 90%'ı bu modeli kararlı bir şekilde diğer sürücülere tavsiye etmektedirler.

Bu modeli kullanmış olan kişiler lastiğin sürüş parametrelerinden övgülerle bahsetmektedirler. Nokian V virajlarda yüksek sürat halinde bile emin bir kontrol sağlamaktadır. Lastik su aktarımını akıcı bir şekilde yerine getirmekte, olukları sayesinde ıslak zeminlerde çok iyi çalışmaktadır. Dönme direncinin düşük oluşu da çok önemli bir özelliktir, bu sayede yakıt tasarrufu elde edlinir ve bu modelde sürat arttıkça konforda azalma yaşanmaz.

Bu model mükemmel sürüş parametrelerine asimetrik sırt deseniyle ulaşmaktadır.

2011 yılında lastik „Auto Motor und Sport” testinde birinciliği, ADAC testinde 3. sırayı (aldığı not “iyi”) ve ACE derneğinin testinde de dördüncülüğü elde etmiştir (tavsiye edilen). 

Nokian ürettiği premium sınıf lastikler ile dünya çapında ün yapmış bir finlandiyalı lastik üreticisidir.

Yokohama GEOLANDAR H/T-S G051 (puan ortalaması 3,9)


Yokohama GEOLANDAR H/T-S G051.

Lastiği kullananların 60%'lık bir kısmı modelin performansına çok iyi oyunu kullanmışlardır. Sürücülerin 96%'lık bir kısmı bu modeli tanıdıklarına tavsiye etmektedirler. Lastik daha çok arazi tipi araçlara hitap etmektedir. 

Bu lastik modeli 4x4 tipi araçlar için tasarlanmıştır. Lastiğin kullanıcılardan almış olduğu en yüksek performans oyu, arazi sürüş özellikleri olmuştur. Modelin düşük gürültü seviyesi de çok büyük avantajlarından biridir. Yapılan yorumlar lastiğin yalnızca yol üzerinde değil, yolun olmadığı arazilerde de mükemmel çalıştığını ispatlar niteliktedirler. Sürücüler ayrıca lastiğin her türlü yaz koşulunda maksimum seviyede yol güvenliği sağladığını da belirtmektedirler.

Kullanıcılarımızdan birinin yapmış olduğı yorum lastiğin performansını çok iyi bir şekilde özetlemektedir: „yolda da arazide de iyi iş görüyor. Uygun fiyatına rağmen dayanıklı ve güçlü bir lastik”.

Lastiğin her tip yaz zemininde gösterdiği optimum performans barındırdığı simetrik sırt deseni sayesinde elde edilinmiştir.

Yokohama en üst sınıf lastik üretimi yapan bir japon firmadır.
 
Makaleyi yararlı buluyor musunuz? Bizi beğenin.

Teşekkürler
Yorum ekle
Kabul Ediyorum Gizlilik Politikası nowe okno
(Dikkat: Forumdaki yorumlar modere edilmektedir.)