215/65 R16 ebatında,kullanıcı yorumlarına göre 2014 yazlık lastik testleri

  • Yazar: OPONEO.COM.TR
Bu makalede 215/65 R16 ebatlarının Oponeo kullanıcıları tarafından en beğenilen yaz lastiği modelleri ile tanışacaksınız. Sürücüler tarafından yapılmış olan 70 bini aşkın yorum sayesinde yazın işinizi görebilecek en iyi lastiklerin seçimini kolayca yapabileceksiniz. Bunlardan bir tanesini özellikle “Oponeo tavsiyesi” şeklinde işaretledik.

Ebatları 215/65 R16 olan lastikleri kullanan araçlardand bazıları: BMW seri 7, Chrysler Grand Voyager, Voyager, Dacia Duster, Hyundai Tucson, Kia Sportage, Mitsubishi Pajero, Nissan Qashqai, Suzuki Vitara, VW Tiguan.

OPONEO kullanıcılarına göre en iyi 215/65 R16 yaz lastikleri
Lastik Modeli Not  
1. Continental ContiPremiumContact 5 4,3 Ürün Sayfası
2. Yokohama GEOLANDAR A/T-S G012 4,2 Ürün Sayfası
3. Continental ContiPremiumContact 2 4,0 Ürün Sayfası
4. Bridgestone ER300 3,8 Ürün Sayfası
5. Toyo Proxes CF-1 3,8 Ürün Sayfası

*Veriler 2013 Aralık ayına kadardır.

En iyi derecesi 5 olan, 1-5 ölçeği geçerlidir.

Continental ContiPremiumContact 5 (Puan ortalaması 4,3)


Continental ContiPremiumContact 5 .

Continental ContiPremiumContact 5 binek araçlara hitap eden bir premium sınıf lastiğidir.

Sürücülerin yorumlarında lastiğin ıslak zemin performanısnın altı çizilmektedir. „Virajlarda, hareket halinde, ıslak yollarda süper performans, kusursuz frenleme”, „problemsiz bir şekilde su aktarımı” bunlar lastikten memnun kalmış olan sürücülerden sadece birkaçının yorumları. Bu lastiği kullananların 90%'ından fazlası bu modeli tanıdıklarına tavsiye edebileceğini belirtmiştir.
Lastiğin üretiminde modern teknolojik uygulamaların kullanılmasıyla beraber fren mesafesinin kısaltılması, dönme direncinin azaltılması ve sürüş performansının maksimum düzeylere çıkarılması mümkün olmuştur.

Continental ContiPremiumContact 5 sezonluk testlerde 2012 ve 2013 yıllarında yüksek yerler elde etmeyi başarmıştır (aralarında „Auto Motor und Sport”, „Auto Zeitung” ve ACE/GTÜ'nün de bulunduğu testler). Lastiğe göre 2013 yılının en büyük başarısı ADAC lastik testinde elde edilen ikincilik olmuştur. 

Asimtrik sırt deseni dizaynı ıslak zeminlerde güvenlik sağlamasının yanı sıra kuru zeminde de performansı ileri düzeylere çıkarmaktadır.

Bu çok iyi sürüş parametrelerinin yapılan lastik testlerinde de doğrulanmış olması nedeniyle bu modeli “Oponeo tavsiyesi” olarak işaretlemiş bulunmaktayız. 

Continental lastiklerinin homologasyon olarak kullanıldığı araçlar arasında: Audi, BMW, Porsche, Ford vs. bulunmaktadır. 

Continental premium modeller üreten lastik branşındaki lider firmalardan biridir. Firmaya ait olan diğer markalar: Semperit, Barum ve Uniroyal.

Yokohama GEOLANDAR A/T-S G012 (Puan ortalaması 4,2)


Yokohama GEOLANDAR A/T-S G012.

Yokohama GEOLANDAR A/T-S G012 arazi ve SUV tipi araçlar için tasarlanmış bir premium sınıf lastiğidir.

„Yağmurlu havalarda asfalt üzerinde bir numara”, „çok iyi tasarlanmış bir lastik – uzun yollarda ve günlük kullanımda oldukça iyi bir konfor sağlıyor”, „arazide (çakıllı yollar ve yolun olmadığı ormanlık alanlarda) süper çalışıyor”, „konfordan ödün vermiyor, asfalt üzerinde ve zorlu koşullarda emniyet sağlıyor”, „bu fiyata değişken yol koşullarında daha iyi olan bir lastik bulmak çok zor” – bunlar Yokohama GEOLANDAR A/T-S G012 hakkında yapılmış olan yorumlardan sadece birkaçıdır.

Sürücülere göre lastik zorlu arazi yollarında iyi iş görmekte, ancak sert zeminlerde de performansı düşmemektedir.

Agresif bir sırt desenine sahip olması yüksek performans ve her türlü zeminde mükemmel yol tutuşu özelliklerini garanti altına almaktadır.

Yokohama Japonya'nın ikinci büyük lastik sağlayıcısı olan bir asyalı firmadır.

Continental ContiPremiumContact 2 (Puan ortalaması 4,0)


Continental ContiPremiumContact 2.

 Continental ContiPremiumContact 2 en iyi performansı ve kaliteyi sunmayı hedefleyen, bir premium sınıf lastiğidir. Model orta ve geniş motor hacimli üst sınıf binek araçlara hitaben tasarlanmıştır. 

Sürücülerin yorumlarında lastiğin özellikle yol tutuşu performansının altı çizilmiştir. Yapılan lastik yorumlarına göz atacak olursak „lastik kuru zeminde olduğu kadar ıslak zeminde de çok iyi çalışıyor” ve „ıslak zemin performansıyla çığır açan bir lastik”.

Continental ContiPremiumContact 2 sezonluk lastik testi uzmanlarının da takdirlerini kazanmıştır. 2011 yılında yapılan ACE testinde lastik 1. sırayı alarak „şiddetle tavsiye edilen” ünvanına sahip olmuştur. Yine aynı yıl lastik prestijli ADAC derneği testinde de 2. sırayı yakalama başarısını göstermiştir – ikinci sıradaki lastik için verilen not "iyi" olmuştur.  

Asimetrik sırt deseni sürüş sırasında oluşan titreşimleri indirgeyerek konforu iyileştirmektedir. Bu sayede lastiğin kontrolü her tip manevra anında en üst düzeydedir.

Continental lastiklerinin homologasyon olarak kullanıldığı araçlar arasında: Audi, BMW, Porsche, Ford vs. bulunmaktadır. 

Continental'in tarihçesi XIX yy'a kadar uzanmaktadır. Günümüzde kadrosunda bulundurduğu diğer markalar ise: Semperit, Barum, Uniroyal'dir.

Bridgestone ER300 (Puan ortalaması 3,8)


Bridgestone ER300.

Bridgestone ER300 sürüş konforu ve yol güvenliğine önem veren kişiler için tasarlanmış, çok yönlü bir premium sınıf lastiğidir.

Bu modeli kullanmış olan sürücülerin dikkat ettiği noktalardan birisi lastiğin su aktarımını iyi bir şekilde gerçekleştirip, fren mesafesini kısaltması olmuştur. Bunun dışında Bridgestone ER300 kuru zeminlerde olduğu kadar ıslak zeminlerde de harika bir yol tutuşuna sahiptir.

Model almanların uyguladığı bir çok testte yüksek notlar alarak sıralamalarda ön saflarda yer bulmuş ve “özellikle tavsiye edilen” ünvanını kazanmıştır.

Bridgestone ER300'de asimetrik sırt deseni yapısı uygulanmıştır. Bu yapı sayesinde lastik yüksek konforludur ve değişken zeminlerde perofrmans düşmesini engellemektedir.

Bridgestone ER300'ün orijinal ekipman olarak monte edildiği araçlar: Alfa Romeo 147, 156, GT, Audi A4, A6, TT, BMW Serie 1, 3, Chrysler Sebring, Dodge Avenger, Fiat Bravo, Croma, Punto, Sedici, Stilo, Ford Focus, Honda Civic, Lancia Thesis, Mecedes-Benz Klasy E, C, S, Opel Astra, Vectra, Zafira, Peugeot 1007, Renault Clio 3, Seat Altea, Leon, Toledo, Skoda Fabia, Octavia, Roomster, Superb, Suzuki SX4, VW Cabrio EOS, Golf V, Passat, Polo, Touran. 

Bridgestone oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olan, en büyük lastik üreticilerinden biridir. Firma 1931 yılında Japonya'nın Kurume şehrinde kurulmuştur.

Toyo Proxes CF-1 (Puan ortalaması 3,8)


Toyo Proxes CF-1.

Toyo Proxes CF-1 orta ve üst sınıf araçlara hitap eden bir yaz lastiğidir.

Bu lastik için yapılan sürücü yorumlarında onun dayanıklılığının ve aşınmalara karşı olan direncinin altı çizilmiştir. Kullananların 90%'lık bir kısmı bu lastiği tanıdıklarına tavsiye edebileceğini süylemektedir.

„Şiddetli yağmur esnasında bile gösterdiği stabilite ve emin sürüş kontrolü beni oldukça şaşırttı”, „virajlarda çok iyi yol tutuyor, ani fren yapınca bile ABS çok nadiren devreye giriyor, kanallarından su aktarımı mükemmel”, „viraj alımlarında en ufak bir kusur bile yok, hızdan bağımsız bir şekilde sıfır aquaplaning”, „araba sanki tren rayında gider gibi, sürücünün ani manevralarına gösterdiği tepkilerde kesinlikle herhangi bir problem yok” – bunlar sürücüler tarafından yapılmış olan pozitif yorumlardan sadece birkaçıdır.

Asimetrik sırt deseni mükemmel bir yol tutuşunu garanti ederek aracınızı aquaplaning riskinden korumaktadır.

Toyo 60 yıllık bir geçmişe sahip olan bir Japon firmadır. Firmanın ürünleri yüksek kalitede olup rekabetçi bir fiyata sahiptirler. 
Makaleyi yararlı buluyor musunuz? Bizi beğenin.

Teşekkürler
Yorum ekle
Kabul Ediyorum Gizlilik Politikası nowe okno
(Dikkat: Forumdaki yorumlar modere edilmektedir.)