225/50 R17 ebatında,kullanıcı yorumlarına göre 2014 yazlık lastik testleri

  • Yazar: OPONEO.COM.TR
Oponeo'nun veritabanında 70 bini geçkin lastik modeli yorumu bulunmaktadır. Bu kadar yorumun kullanımını daha pratik bir hale getirmek adına burada sizin için bir özet meydana getirdik. Eğer 5 tane “en iyi” sıfatı size fazla geliyorsa, “Oponeo tavsiyesi” olarak işaretlenen model işinizi daha da kolaylaştıracaktır.
Ebatları 225/50 R17 olan lastiklerin monte edildiği bazı araçlar: Audi A4, A5, BMW Seri 5, Opel Zafira.

OPONEO kullanıcılarına göre en iyi 225/50 R17 yaz lastikleri
Lastik Modeli Not  
1. Dunlop SP SportMaxx RT 4,4 Ürün Sayfası
2. Nokian zLine 4,3 Ürün Sayfası
3. Toyo Proxes T1 Sport 4,2 Ürün Sayfası
4. Uniroyal Rainsport 2 4,0 Ürün Sayfası
5. Bridgestone Potenza S001 4,0 Ürün Sayfası

*Veriler 2013 Aralık ayına kadardır.

En iyi derecesi 5 olan, 1-5 ölçeği geçerlidir.

Dunlop SP SportMaxx RT (Puan ortalaması 4,4)


Dunlop SP SportMaxx RT.

astik sürücülerden 57 yorum toplamıştır. Bu yorumların yarısından fazlası modele mümkün olan en yüksek oyu vermiştir. Devamındaki 40%'lık kısım ise “çok iyi” oyunu kullanmıştır. Sürücülerin 90%'ını aşkın bir kısmı bu lastiği diğerlerine de tavsiye etmektedirler. Lastik özellikle spor tipi binek araçlara ve yüksek motor güçlü limuzinlere göre tasarlanmıştır. 

Lastik çok iyi sürüş parametreleriyle agresif sürüş tarzına sahip olan sürücülerin takdirlerini kazanmaktadır. Yorumların da gösterdiği üzere lastik her türlü zeminde mükemmel performans göstermesi ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Sportif karakterli, sessiz, konforlu – bunlar, lastik yorumlarında bu model için sıkça kullanılan sıfatlardır. 

Lastiğin böylesine iyi özelliklere sahip olmasındaki en önemli etken barındırdığı modern, asimetrik sırt desenidir.

2013 yılında lastik 225/45 R17 W/Y ebatları için ADAC derneği tarafından uygulanan testten “iyi” notunu almıştır (testi 3. sırada tamamlamıştır).

Dunlop SP SportMaxx RT'nin orijinal ekipman olarak kullanıldığı araçlardan birkaçı: Mercedes-Benz A 45 AMG, Renault Clio RS 200 EDC, Nissan Qashqai'dir. 

Dunlop ürettiği premium sınıf lastikler ile tanınan bir firmadır. Firma amerikan Goodyear'a aittir.

Nokian zLine (Puan ortalaması 4,3)


Nokian zLine.

Kullanıcıların tam olarak yarısı bu lastik için “çok iyi” oyunu kullanmışlardır. Yorum yapanların 35%'i bu modele mümkün olan en yüksek oyu vermişlerdir. Lastik özellikle sürat yapmayı seven sürücülere göre dizayn edilmiştir. 

Nokian zLine'a yapılmış olan yorumları okuduğumuzda sürücülerin en çok değerlendirdikleri konular arasında lastiğin yaz yollarındaki yol tutuşu ve kısa fren mesafesi bulunmaktadır. Bu ürün yüksek performansını sadece düz yollarda değil, virajlarda da sağlamaktadır. Lastik dinamik sürüşü tercih eden kişilerin de övgülerini elde etmeyi başarmıştır.

Lastik yazın karşılaşabileceğiniz her türlü koşulda güvenli sürüş sağlayabilmesini modern, asimetrik sırt desenine borçludur.

Nokian zLine tarafımızca “Oponeo tavsiyesi” olarak işaretlenmiştir, çünkü bu model en zorlu yol koşullarında dahi çok iyi iş görmekte, dengesi dinamik sürüşlere çok elverişli bir haldedir. 

2013 yılında lastik "Sport Auto" testinde “tavsiye edilen” ünvanını almıştır. 

Nokian en yüksek sınıfta lastik üretimi gerçekleştiren, finlandiyalı bir markadır.

Toyo Proxes T1 Sport (Puan ortalaması 4,2)


Toyo Proxes T1 Sport.

Kullanıcıların 47%'si lastiğin performansını “çok iyi” olarak değerlendirmekte, kullananların 97%'lik bir kısmıysa onu diğer sürücülere tavsiye etmektedir. Bu model sportif karakterli yüksek sınıf araçlar için ideal bir çözümdür. 

Sürücüler lastiğin derin su birikintilerinde hızla giderken bile göstermiş olduğu stabilite performansından övgüyle bahsetmektedirler. Her tarzdaki yaz zemininde çok iyi yol tutuşu özelliklerine sahiptir (dinamik sürüşler de dahil olmak üzere) – bu özelliklere üretici firma tarafından oldukça dikkat edilmiştir. Sürücülerin bu lastikler ile virajlardaki yol tutuşundan endişe etmelerine gerek yoktur. Lastik ani manevralarda bile çok iyi iş görmektedir. 

Asimetrik ve çift kauçuk karışımına sahip olan sırt katmanı sayesinde harika sürüş parametreleri elde edilinmiştir.

2013 yılında lastik „Auto Bild Sports Cars” testinde “tavsiye edilen” ünvanını kazanmıştır. 

Toyo orta sınıfa ait olan bir japon lastik üretici firmadır. Firma sportif amaçlı lastik üretiminde uzmanlaşmıştır.

Uniroyal Rainsport 2 (Puan ortalaması 4,0)


Uniroyal Rainsport 2.

Rainsport 2 bu zamana kadar 249 sürücü tarafından değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelerin 58% kadarında “çok iyi” oyu kullanılmış, yaklaşık olarak 30% kadarındaysa lastik mümkün olan en yüksek oyu almıştır.  Bu lastik modeli çoğu popüler binek araç ile uyum sağlamaktadır. 

Lastiğin özellikle ıslak zemin performansı değerlendirilmiştir ancak kuru zeminde de çok iyi çalıştığı görülmektedir. Yüksek değerlendirilen özelliklerinden bir diğeri de kalite – fiyat oranıdır. Bu lastiği kullanan sürücüler her türlü koşulda güvenli ve konforlu sürüş elde etmektedirler. Kısa fren mesafesi ve emin sürüş hissiyatı da bu modelin artı yönleri arasında yer almaktadır. 

Lastiğin çok iyi sürüş parametreleri (özellikle de yağmurlu yollarda) yönelimli ve keskin hatlara sahip olan sırt deseni sayesinde elde edilinmiştir.

Uniroyal Rainsport 2 „Auto Motor und Sport”'un 2010 yılındaki lastik testine katılmış ve  “tavsiye edilen” ünvanını hak etmeyi başarmıştır. 

Uniroyal yağmur lastikleri alanında uzmanlaşmış bir belçikalı lastik üreticisidir. Firma alman Continental'e aittir.

Bridgestone Potenza S001 (Puan ortalaması 4,0)


Bridgestone Potenza S001.
İnternet portalımızı kullanan sürücülerin 75%'kadarı Bridgestone Potenza S001'in performansını “çok iyi” olarak nitelendirmektedir. Kullanıcıların 85%'ten fazlasıysa bu modeli diğer sürücülere tavsiye etmektedir. Bu model UHP kategorisine girmektedir, dünyanın en iyi sportif araçlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. 

Sürücülerin yorumlarına göre bu lastiğin karakteristik özellikleri: çok iyi yol tutuşu (agresif sürüş tarzında da dahil olmak üzere), düşük aşınma göstermesi, yüksek sürüş konforudur (düşük gürültü seviyesi). Lastiğin estetik dış görünümü de büyük avantajlarından biridir. Lastik yazın karşılaşılması muhtemel her türlü yolda mükemmel çalışmaktadır. Dinamik hareketler veya ani frenleme bu lastik için bir problem teşkil etmemektedir. 

Bu mükemmel sürüş parametrelerinin arkasında lastiğin asimetrik sırt deseni bulunmaktadır.
İspanyol dergi „Neumáticos y Mecánica Rápida” “2010 yılı lastikleri” başlığında Bridgestone Potenza S001'den övgüyle bahsetmiştir.

Bridgestone Potenza S001'in fabrika çıkışlı olarak monte edildiği araçlar: Mercedes-Benz class S, Ferrari 458 Italia, Aston Martin Rapide ve Nissan 370Z Nismo. 

Bridgestone en üst düzeyde lastik üretimi yapan bir japonya markasıdır. 2007-2010 yılları arasında firma Formula 1'in tek lastik teminatçısı olmuştur.
Makaleyi yararlı buluyor musunuz? Bizi beğenin.

Teşekkürler
Yorum ekle
Kabul Ediyorum Gizlilik Politikası nowe okno
(Dikkat: Forumdaki yorumlar modere edilmektedir.)