Hangi Lastikler? Yaz Lastiği seçim kılavuzu.

  • Yazar: OPONEO.COM.TR

Önce hangi lastiğin aracınıza uygun olduğunu öğrenmeniz gerek, bunun en kolay yolu aracınızdaki mevcut lastiklerin üzerinde yazan ebatı okumanız veya lastiklerinizin daha önce farklı bir ebat ile değiştirildiğini düşünüyor ve tekrar orjinal ebata dönmek istiyorsanız aracınızın kapı eşiklerini veya benzin depo kapağının üzerini okuyarak aracınıza uygun ebatları görebilirsiniz. Aşağıdaki gibi bir dizi sayı arayınız:

185/60 R14 – bu sizin lastik ebatınızdır

Neden önerilen lastik ebat  ve indekslerini kullanmalıyız?

Aracınızın üreticisi, aracınız için uygun olan birkaç farklı lastik ebatını belirler. Lastik üreticileri boyutların dışında, ayrıca hız ve yük indeksini verir. Bu gibi ebatlar ve indeksler onaylanmış olarak adlandırılır. Onaylanmış olan lastik ebatlarının ve lastik indekslerinin kullanımı çok önemlidir, aracınızın full performans olarak kullanımını sağlamak gibi. Diğer ebatlardaki lastiklerin kullanımı aracınızın ABS,ESP veya ASR sisteminin yanlış çalışmasına sebep olabilir, bunların yanı sıra aracınızın hızlanma ve kavrama potansiyeli azalır.


Hangi lastikler? Ebat bilgisini yanak kısmında bulabilirsiniz.

Onaylanmış ebat ve lastiklerin değiştirilmesi

Lastik değişimlerinde otomobil üreticisi tarafından onaylanmış ebatlardan küçük sapmalara izin verilir. Lastik veya jant değişimlerinde, tekerlek toplam yüksekliği %2’yi aşmıyorsa onaylanır. Örneğin: onyalanmış ebat 185/65R15. Daha geniş lastik kullanarak, 195/60R15, değişiminde,  %1.07 yükseklik değişimi limitlemenin dahilinde olan değişimdir. Diğer bir örnek: onaylanan ebat 205/55R16 - 195/65R15 ile değiştirilebilir, yükseklik değişimi sadece %0.58 olduğu için. Böyle sapmalar limitler içindedir ve çekiş için hiçbir negatif etkisi yoktur. Bununla birlikte, değiştirilen lastiklerin yanlış okumalara ve yakıt tüketiminin artmasına (daha geniş lastik)  neden olabileceği unutulmamalıdır. Eğer hangi lastikleri kullanacağınızı bilmiyorsanız değiştirebileceğiniz lastikleri kontrol ediniz. Alternatif ebat değişimlerinde şüphe ederseniz, öneri almak için uzman destek ekibimizi arayabilirsiniz.

Önerilen hız ve yük indekslerinin dışında bir lastik kullanabilir misiniz?

Yaz lastikleri, yük ve hız indeksleri onaylanmış indekslerin altında kullanılmamalıdır. Lastikleri önerilen indekslerin altında kullanılması yasal olarak yasaklanmış ve cezalandırılabilir. Düşük indeksli lastikler aracınızın güvenliğini düşürür, sırt aşınması ve kontrol edilmeyen davranış riskinin artmasını sağlar. Ayrıca hatırlamalısınız ki, trafik kazası yada otomobil çarpması halinde, eğer lastikleriniz araç üreticisinin gereksinimlerini karşılamıyorsa size tazminay ödemeyi reddedebilir.

Bununla beraber, daha yüksek hız indeksli lastik kullanmanıza rağmen düz sürüşte dengelemesi dışında hiçbir yönde faydası olmayacaktır. Bu yuvarlanma direnci ve yakıt tüketimini artırarak size zarar verebilir, ayrıca konforu düşürür (hız indeksi yüksek olan lastik genellikle daha sert lastiklerdir, daha ağır ve gürültülüdür).

Yük indeksi önerilenin üzerinde kullanılabilir, ama sadece yüksek performans araçları ve arazi araçları için uygundur. Diğer durumlarda, daha yüksek hız indeksli gibi sizin için daha faydalı olmayacaktır.

Kaç asdet lastik değiştirmelisiniz: iki veya dört?

Dört lastik değilde iki lastik değiştireceğiniz zaman ne yapmalısınız? En uygun çözüm dört adet özdeş lastik takılmasıdır (aynı model). Polonya‘da yönetmelik farklı akslarda farklı lastikler bulundurmanızı onaylasa bile (aynı aksta aynı lastikler bulunmalıdır), bunun araç performansınıza darbe vuracağını hatırlamalısınız. İki farklı lastik modeli iki farklı fren mesafesi anlamına gelmektedir, iki farklı su kızaklaması  karakteristiği ve araç gücünü zemine aktarmada iki farklı yol bulunur. Aracınızın davranışı bu iki değerin ortalama değerinde olacaktır. Arka aksta yol tutuşu daha az tahmin edilebilir. Bu yüzden, sadece iki lastik değiştirmeye karar verdiğiniz zaman onları her zaman arka aksa monte etmelisiniz. Bu ıslak zeminde spin atma riskinizi düşürecek ve acil durumlarda sürüş kontrolünüzü artırır, mesela frenleme. 

Hangi lastik sınıfından seçim yapmalıyım?

Tüm büyük şirketler Michelin , Goodyear, Continental veya Bridgestone gibi farklı sınıfta lastikler teklif ederler, en ucuzdan en pahalıya. Genel olarak üç ana lastik sınıfı vardır: ekonomik, orta ve üst düzey. Lastik sınıfları kalite ve fiyata bağlıdır, bunun anlamı kalite genellikle fiyata karşılık gelir. 

Hangi lastiklerden seçmeliyiz? Çok pahalı veya ucuz?

Fiyat ve kalite arasında yakın bir bağıntı olduğunu unutmamalıyız. Ekonomik sınıf lastikler performans olarak hiçbir zaman üst düzey lastiklerle rakip olamaz. Üst düzey lastikler en yüksek seviye teknolojiyi temsil eder, fakat sürüş stili sakin çok fazla araç kullanmayan bir sürücü iseniz keşfedemeyeceksiniz.


Hangi lastikler? Sizin için doğru lastik sınıfı.

Ekonomik – sınıf lastikler

En ucuz lastik markaları Barum, Debica, Sava veya Dayton gibi, daha önce üst düzey lastik üreticilerinin kullandığı eski test edilmiş teknolojilerini kullanır. Bu sırt deseni ve kauçuk bileşeni için de geçerlidir. Ekonomi – sınıfı lastikleri çoğunlukla işlevselliği sağlamaya yönelik çözümler sunmaktadır, böylece muhtemelen sırt desenlerinde hiçbir yenilik göremezsiniz. Ekonomi lastikleri düşük ve orta sınıf araçlarda, ılıman kentsel koşullar için en iyi lastiklerdir. Bu lastikler uygun fiyatlı çözüm arayan insanlar içindir. Az mesafe katedenler ve sakin sürücüler için en iyi olacaktır.  


 Ekonomi – sınıfı yaz lastiği – Barum Bravuris 2.

Eğer siz ayda bir kaç bin km aracı kullanmıyorsanız, çoğu zaman şehir içinde hareket ediyorsanız ve sakin bir sürüş stiliniz varsa, ekonomi lastikleri sizin içindir.

Orta – sınıf lastikler

Lastiklerden sıradan sürücüden daha fazla beklentisi olanlar için orta sınıf lastikler iyi bir seçimdir. Orta – sınıf lastikler en iyi fiyat / performans teklifi verir. Orta sınıf lastik markaları: Fulda, BFGoodrich, Kleber, Firestone, veya Uniroyal. Bu lastikler küçük otomobillere, orta sınıf otomobillerden   birinci sınıf her tip otomobile monte edilebilir. Günlük kullanımda şehiriçi ve uzun mesafe kullanımlarda iyi performans verirler. Orta sınıf lastikler müşteriler arası büyük popülerliği nedeniyle üreticiler için önemli bir segmenttir. Üreticiler bu sınıfta kaliteli ve düşük fiyatlı teminatlara büyük ilgi gösterirler. 


Orta – sınıf yaz lastiği – Uniroyal RainExpert.

Eğer günlük sürüş ihtiyaçlarını karşılayacak lastik bakıyorsanız, yüksek – kalite lastikler düşük fiyatlı, orta – sınıf lastikler sizin içindir. 

Üst segment lastikler

Üst – segment lastikler talepkar sürücüler içindir. Bu lastikler yaz koşullarında karşılaşılabilecek her durumda görevini yerine getirecek şekilde dizayn edilmiştir. Şehir içi ve uzun mesafelerde kullanılabilir. Olağan üstü olaylarda maksimum güvenlik sağlarlar, acil frenleme durumlarında olabileceği gibi. Üst düzey lastikler üreticiler için en önemli segmenttir. Araştırma, geliştirme ve inovasyonu için büyük yatırım gerektirir. Üst – düzey lastikler en son kauçuk bileşiği ve çığır açan sırt desenleri kullanırlar. Üst düzey lastikler üreticiden alabileceğiniz en iyi kalite ile sağlayabilceğiniz için tüm üreticiler için göstermeye değer parçadır. Limuzinlerin yanı sıra orta – sınıf araçlara, spor otomobillere ve yüksek performanslı araçlara monte edilebilir. Üst – düzey lastikleri Bridgestone, Pirelli, Continental, Dunlop, Goodyear, Michelin ve diğerlerini içerir.   


Üst – düzey yaz lastikleri – Continental ContiSportContact Vmax.

Eğer çok araç kullanıyorsanız, agresif sürmeyi seviyorsanız ve lastiklerinizin oluşabilecek her koşulda güvenlik sağlamasını beklitorsanız üst düzey lastikler sizin içindir.


Hangi lastikler? Aracınız için doğru lastik ve sırt desenini seçiniz.

Hangi sırt desenini seçmelisiniz?

Yaz lastiklerinde İngilterede birçok değişik model mevcuttur. OPONEO.CO.UK 500’den fazla teklif mevcuttur. Hadi deneyelim ve sıralıyalım. Piyasada şu anda üç tip sırt deseni vardır: simetrik, asimetrik ve yönelimli. Tümü farklı seviyelerde teknolojik ilerlemeyi temsil eder ve avantajları ve dezavantajları vardır.

Simetrik lastikler

Simetrik yaz lastikleri  kış lastiklerinden daha sık bulunabilir.  Bunun asıl nedeni simetrik sırt deseni kış mevsiminde iyi performans vermemesidir. 

Simetrik desende, her iki yarım özdeştir, böylece iki taraftan da monte edilebilirler. Asıl avantajı düşük gürültü seviyeleridir. Simetrik desen, iyi kauçuk bileşiği ile birleşince dönme direncini düşürebilir, böylelikle yakıt tüketiminin düşürür ve lastik ömrünü uzatır. Simetrik lastikler çoğunlukla 13 inçten 15 ince kadar mevcutdur. Simetrik lastikler ayrıca kamyonlar için oldukça popülerdir. 

Simetrik desenler ekonomik ve orta – sınıfta lastiklerde kullanılır, küçük ve orta boyutlu araçlarda düşük güce bağlı olarak önerilir. Performans araçlarında iyi çalışmazlar. Örnek simetrik lastikler: Barum Brillantis, Firestone TZ200, Debica Passio 2, Dayton D110 ve diğerleri.


Simetrik lastikler

Eğer siz tüm koşullarda sakin ve güvenli sürüş için lastik arıyorsanız ve küçük veya orta boyutlu aracınız varsa simetrik lastikler sizin içindir.

Asimetrik lastikler

Yazlık asimetrik lastikler üreticilerin popüler teklifleridir. İlk asimetrik sırt deseni 15 yıl önce üretildi ve yaklaşık 10 yıl önce yaygın hale geldi. Asimetrik lastikler piyasada en hızlı büyüyen lastik segmentidir. Orta ve üst - sınıf araçlarda orjinal ekipman olarak daha sık monte edilir. 

Asimetrik sırt deseni her iki tarafta farklı desene sahiptir. İç kısmı (daha fazla su çekmektedir) su kanalize etmekle görevlidir, dış kısmı bu sırada düz ve virajlı yollarda iyi yol tutuşu sağlamaktadır. Bu çözüm virajlarda denge sağlar, diğer lastik tipleriyle kıyaslandığında (daha iyi yük dağılımı), yanı sıra sırt deseninin dayanıklılığı uzatılmış olur. Asimetrik lastikler sessiz ve yakıt – verimlidir. 

Asimetrik lastikleri monte ederken, doğru monte ettiğinize dikkat etmelisiniz (yanak kısmında yazan inside araca doğru olmalıdır, outside işareti dışarı doğru olmalıdır).

Asimetrik desenler en çok orta ve üst düzey lastik markaları küçük arabalarda, şehir araçları, yüksek performanslı araçların yanı sıra limolara tavsiye edilir. Örnek asimetrik lastikler: Dunlop Sp Sport 01, Goodyear Excellence, Michelin Primacy HP, Bridgestone ER300, Continental ContiPremiumContact 2 ve diğerleri.


Asimetrik lastikler

Eğer sessiz ve konforlu lastik bakıyorsanız, çok yönlü ve verimli olan asimetrik lastikler sizin içindir düz yollarda ve virajlarda süper yol tutuşu elde edilir.

Yönelimli lastikler

Yazlık yönelimli lastikler genellikle tüm üreticikerin tekliflerinde bulunabilir. Bu çok popüler bir sırt desenidir, önceden tanımlanmış dönme yönüne göre karakterize edilir.

Yönelimli lastikler V – desenli veya zikzak desenlidir. Başlıca avantajları süper su kanallama kabiliyetleri, yanısıra ivmelenmede ve frenlemede mükemmel reaksiyonudur. Performansları sayesinde güçlü spor araçlar için doğal seçim haline gelmiştir. 

Yönelimli sırt deseni tüm sınıflarda bulunabilir: ekonomi, orta ve üst düzey. Bunlar orta – ve üst - düzey otomobillerde, yanısıra spor otomobillere önerilir. Örnek yönelimli lastikler: Dunlop Sp Sport Maxx, Dayton D300 Sprint, Uniroyal Rainsport 2, Goodyear Eagle GSD 3, Toyo Proxes T1R, Fulda Carat Progresso, Vredestein Sportac 3 ve diğerleri.

 
Yönelimli lastikler

Eğer suyu çok iyi kanalize edecek lastiklerden bakıyorsanız, güçlü bir otomobiliniz varsa ve yol tutuşu ve frenleme garantisine gerek varsa yönelimli lastikler sizin içindir. 

Makaleyi yararlı buluyor musunuz? Bizi beğenin.

Teşekkürler
Yorum ekle
Kabul Ediyorum Gizlilik Politikası nowe okno
(Dikkat: Forumdaki yorumlar modere edilmektedir.)