Siparişinizin Durumu
Sipariş numaranızı, soyadınızı ya da TC Numaranızı yazarak sipairşinizin durumunu öğrenebilirsiniz.

Sipariş durumunu kontro et

Sipariş durumunu kontro et

Lastik Basınç

Lastik basıncı
Doğru lastik basıncı; güvenliğiniz ve lastiğin ömrü gibi konularda önem arz eder. Tabela ön lastik, arka lastik ve azami yük için önerilen lastik hava basıncını gösterir. Aracınıza uygun basınç değerlerini görmek için aracınızın markasını, modelini, motor gücünü ve beygir gücünü seçiniz.
Araç markası


Lastik basıncı

Düşük lastik basıncı araçlar üzerinde olumsuz etki yaratır. Bu etkiler şunlardır, ıslak zeminde çok daha uzun fren mesafesi, suda lastiklerin aquaplaning direncinin azalması, daha kötü yol tutuş ve aracın virajlarda daha çok kayması, ani frenlemelerde durma mesafesinin artmasıdır. Tek avantajı düşük lasitk basıncının konforu arttırmasıdır.

Buna karşılık, çok yüksek lastik basıncı da düşük yol tutuşa (lastik yüzeyinin yol ile temasının azalması ile) sürüş konforunun düşmesine(daha kötü su tahliyesi ve daha yüksek araç içi ses) otomobil süspansiyonları ve bileşenlerinin daha hızlı yıpranmasına(alt takımlarda ses ve yol tutuşta düşme) lastiğin orta bölümünün daha çok yıpranması ve çukura girildiğinde bu kısımda hasarın artmasına sebep olur. Yüksek lastik basıncının avantajı ise virajların alınmasında araç stabilitesini arttır ve yüzey teması az olduğundan yakıt tüketimini düşür.

Lastik basıncı iki haftada bir ve uzun yola gitmeden önce kontrol edilmelidir. Tabloda her bir araç için basınç değerlerini bulabilirsiniz.