Siparişinizin Durumu
Sipariş numaranızı, soyadınızı ya da TC Numaranızı yazarak sipairşinizin durumunu öğrenebilirsiniz.

Sipariş durumunu kontro et

Sipariş durumunu kontro et

Janta göre lastik

[[ tol_txtDobierzOponyDoFelgi ]]

Lastiğinize uygun jant seçiminin araç sürüşü özellikleri üzerinde sürüş konforu ve güvenliği gibi kilit rolleri vardır

Yanlış jant seçimi lastiğin janta monte edilememesine neden olabilir (iki parça birbirine uymayabilir), örneğin jant çok dar/geniş gelebilir veya jantın çapı büyük/küçük olabilir. Bunlara rağmen monte edilebilen yanlış seçilmiş jant-lastik ikilileri, lastiğin sürüş sırasında janttan kayması, lastik hasarı, jant ve süspansiyon elementleri hasarları gibi olumsuzluklara yol açabilir. Fazla geniş jantın çamurlukların dışına çıkamayacağını, çünkü bunun kurallara uygun olmayacağını da hatırlamakta fayda vardır.

Lastiğe göre jant seçimi araç üreticilerinin tavsiyeleri doğrultusunda yapılmalıdır, bu sayede lastiğin jatna montesi sırasında aşırı güç kullanmaya gerek kalmaz. Jant-lastik montajı esnasında belirli derecedeki ebat farkları göz ardı edilebilir. 205/55 R16 ebatlarındaki lastiğin genişlik profili için tavsiye edilen jant 6,5 inçtir (profil genişliği, ebatlardaki ilk sayı grubudur ). Bu durumda bu lastiğin 5,5 inçten 7,5 ince kadar olan jantlara montajı mümkündür. Lastik çapı ve jant çapı ise elbette ki aynı olmak zorundadır.

Jant genişliği ile alakalı olan değişiklik sonrasında aynı lastiğin sürüş özelliklerinde değişmeler olabileceğini de hatırlamakta fayda vardır. Lastiğin yol ile temasında ve lastik yanaklarında yer ile olan ilişkiden ötürü daha farklı yaslanmalar olacaktır.

Bu yöntem lastiğinize uygun jant seçimine olanak tanımaktadır. Bu yöntem sayesinde montaj sırasında oluşabilecek problemlerden ve lastik hasarlarından, jant ve aracınızın diğer parçalarında oluşabilecek diğer hasarlardan kaçınmış olursunuz. Bu yöntemi kullanarak lastiğinize uygun olan jantı seçin, güvenli ve konforlu sürüşlerin keyfini çıkarın.

Janta Göre Lastik Seçimi

Uygun lastikleri göster

Lastik ebatını tıklayarak seçenekleri görebilirisniz.