Siparişinizin Durumu
Sipariş numaranızı, soyadınızı ya da TC Numaranızı yazarak sipairşinizin durumunu öğrenebilirsiniz.

Sipariş durumunu kontro et

Sipariş durumunu kontro et

Genişlik Seçin
Yüksekliği ayarla
Jant çapını ayarla

Emin değil misiniz?: Otomobilini seç

Hepsi

Uygula

Uygula

Hepsi

Uygula

Hepsi
Hepsi

Uygula

Hepsi

Uygula

Fiyat aralığı

TL TL
  TL   TL

x XL lastikler

Her lastik bir yük indeksine sahiptir. bu indeks Avrupa Lastik ve Jant Teknik Kurumu tarafından belirlenir. XL lastikler standart lastiklere nazaran daha yüksek dayanıklılığa sahiptir. Böylece daha fazla yük indeksine ihtiyacı olan araçların gereksinimini karşılar.

x Run on Flat Tyres

Run-flat lastikler basınç kaybına uğrasa bile sizi uzun süre yolda tutar. Patlak bir run-flat lastiği ortalama 80 km hızla toplam 80 km yol yapabilirsiniz.

Run Flat Lastikler

RunFlat lastikleri Run Flat lastiklerin üretimi

Run Flat lastikler havasız gidebilme özelliği olan lastiklerdir. Patlamış olan bir Run Flat lastik 80 km/h hızını aşmadan 80 km boyunca gidebilir. Oldukça güçlendirilmiş yanakları sayesinde Run Flat lastikler patladıktan sonra da gidebilir. Bu lastikler özelliklerini patladıktan sonra „oturmaz” oldukları için alırlar. Bu sayede gece karanlığında veya yağmurlu havalarda, yol kenarlarında lastik değiştirmek yerine sizi en yakındaki servise gidebilecek kadar idare ederler. Eğer kullandığınız lastikler Run Flat ise yanınızda ekstradan yedek lastik taşımanız da gerekmez.

En popüler yazlık Run Flat lastikleri

En çok satan kışlık Run Flat lastikler

Run Flat - anlamı ve sınıflandırması

İlk Run Flat lastikler 2. Dünya savaşından hemen önce ortaya çıktı. Başlangıçta lastikler vurulduğu zaman aracın durmaması için öncelikle savaş araçları için üretildiler. Run Flat lastiklerin üzerindeki yoğun çalışma savaş sonrasında da sürdü. Standart olarak üzerinde Run Flat lastik barındıran ilk araç Porsche 959 oldu. Daha sonra Chevrolet Corvette’ nin bir çok modelinde de uygulanmaya başladı. Şu anda ise bu teknoloji BMW dahil olmak üzere bir çok firma tarafından sık sık kullanılmaktadır.

Run Flat lastikler araçta lastik basıncını ölçen ve lastik hava kaçırmaya başladığında sürücüyü uyaran algılayıcılara ihtiyaç duyar. Bu lastikler havasız durumda bile birkaç hafta boyunca şehir içinde size patladıklarını hissettirmeden gezinebilmenizi sağlarlar. Run Flat lastik kullanmak için aracın da Run Flat lastiklere göre uyarlanmış olması gerekmektedir. Bu araçlar özel olarak ayarlanmış süspansiyona (ör. BMW’ de standart olandan daha yumuşaktır) ve ABS veya ESP gibi uygun elektrik sistemlerine sahiptirler. Bununla birlikte Run Flat için tasarlanmış araçlarda normal lastiklerin kullanımı önerilmez.

Bu tip lastiklerin montajı buna uygun profesyonel ekipmanlar ile yapılmaktadır. Run Flat lastiklerin normal montaj makinası ile montaj yapılmaya çalışılınması lastiğin hasarlanması ile son bulur. Kötü monte edilmiş lastik yangına veya trajik yol kazalarına da neden olabilir.

Run Flat lastikler büyük ölçüde güvenlik sağlarlar. Yüksek hızdaki bir aracın Run Flat lastiğinin patlaması sonucu yoldan çıkması riskini en aza indirir. Bu tür lastiklerin monte edildiği araçlar genellikle motor gücü yüksek olan araçlardır. Bu tip araçlar genellikle çift yönlü anayollarda ve otoyollarda yüksek hızda giden araçlardır. Bu araçlar için Run Flat lastikler çok kullanışlıdır ve sürüş güvenliğine önemli ölçüde katkı sağlarlar. Çoğu spor tipi araçların bagajlarında az yer vardır ve Run Flat lastikler bu araçlar için uygundur. Ayrıca Run Flat lastikler çukura girmeler veya kaldırıma çarpmalar sonucu oluşan mekanik arızalara karşı aracınıza direnç katar.

Run Flat lastiklerin dezavantajları: standart lastiklerden pahalı olmaları, konforda azalma (lastiğin sert olmasından ötürü yük dağıtımında eşitsizlik), daha fazla yakıt tüketimi (lastik kütlesindeki artış nedeniyle yuvarlanmaya karşı olan direncin artması) ve bazı model lastiklerin tamirinin mümkün olmayışı bunlardan başlıcalarıdır. Bu dezavajtajlara rağmen Run Flat’ ın güvenli sürüş ve kullanım kolaylığı konularındaki (zor şartlarda lastik değişimi ve lastik patlama endişesini ortadan kaldırması) artıları onu tercih edilir kılmaktadır.

Run Flat lastikler için üreticilere bağlı olarak değişik kısaltmalar kullanılmaktadır: DSST – Dunlop, EMT – Goodyear, HRFS – Hankook, PAX – Michelin, RFT – Bridgestone, RSC – BMW, SSRF – Pirelli, SSR – Continental, TRF – Toyo, XRP – Kumho, ZP – Michelin, ZPS – Yokohama. Mağazamızın geniş yelpazede değişik araç tiplerine göre olan Run Flat lastikleri bulunmaktadır. Burada herkes beklentilerini karşılayabilecek ürünleri bulabilir. Keyifli alışverişler dileriz!